Jsem připravený setkat se s Trumpem. Kdykoliv, vzkázal Putin

SETKÁNÍ PUTINA A TRUMPA

Jsem připravený setkat se s Trumpem. Kdykoliv, vzkázal PutinNOVÉ
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

bp Echo24

Ruský prezident Vladimir Putin patrně nenechá svůj budoucí americký protějšek na první setkání dlouho čekat. Donaldu Trumpovi vzkázal, že je připravený setkat se s ním kdykoliv. Nejdřív by ale podle něj měl sestavit vládu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na japonská média.

„Jsem připravený setkat s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem kdykoliv. Ale myslím, že bude lepší, když Trump nejprve sestaví vládu,“ uvedl prezident Putin v rozhovoru pro japonská média v souvislosti se svou cestou do Japonska.

Minulý měsíc Kreml uvedl, že se oba státníci v prvním telefonátu po Trumpově zvolení shodli na nezbytnosti „normalizovat“ americko-ruské vztahy, silně narušené napětím kolem Sýrie a Ukrajiny.

Krátce po zvolení Trumpa vyšlo najevo, že jeho volební tým byl v kontaktu s lidmi z Kremlu. Kontroverze vzbudil také jeho záměr, podle kterého uvažuje na post ministra zahraničí nominovat generálního ředitele energetické společnosti ExxonMobil Rexe Tillersona. Tillerson má velmi úzké vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, a to již o doby, co zastupoval Exxon v Rusku během 90. let.

Čtěte také: Trump chce za ministra zahraničí Putinova přítele a šéfa firmy ExxonMobil

Putin: Trump je chytrý člověk a brzy pochopí svou zodpovědnost