To tenkrát v čtyřicátom pátom... Plzní opět jely americké tanky

SLAVNOSTI SVOBODY

To tenkrát v čtyřicátom pátom... Plzní opět jely americké tankyFOTOGALERIE
Stíhač tanků M36 Jackson. Foto: Foto: www.slavnostisvobody.cz
15
Domov
Echo24
Sdílet:

Víc než hodinovou velkou přehlídkou Convoy of Liberty, kterou v neděli podél hlavní plzeňské Klatovské třídy sledovaly tisíce lidí s americkými, českými a belgickými vlajkami, vyvrcholil víkendový program Slavností svobody.

Potleskem a pokřikem davy vítaly 300 kusů historické i současné vojenské techniky, pochodující pěšáky i nízké přelety stíhaček gripen a armádního dopravního letounu Airbus A319 CJ. Hlavními hvězdami přehlídky ale byla dvacítka veteránů z USA a Belgie, kteří Plzeň před 70 lety osvobodili. 

Přehlídku uváděla jednotka představující historickou 16. obrněnou divizi americké armády přesně tak, jak v roce 1945 vypadala. „Byla složená z čety pěchoty, která pochodovala v historických uniformách s dobovou výstrojí a dle dobových předpisů, následovala četa kavalerie, tedy průzkumu, a pak jely tanky,“ popsal ČTK čelo průvodu komentátor přehlídky Miroslav Seifert.

Po Klatovské třídě tak rachotily, stejně jako v roce 1945, lehké tanky M5 Stuart, tank M4 Sherman, či stíhač tanků M36 Jackson. Sherman, který projel Plzní, prošel za války africkým a francouzským tažením a válku skončil na německém území, řekl Seifert. 

V průvodu se pak střídaly staré armádní džípy, dodge, kolová i pásová vozidla, nákladní auta, sanitky, motocykly i pěší jednotky. Závěr konvoje tvořilo několik vozů současné americké armády, včetně vozů humvee a obrněných transportérů Stryker, a prezentace české armády s obrněnými Pandury, s houfnicemi Dana či s nákladními auty. 

Slavnosti svobody pokračují v Plzni do 6. května, kdy je ukončí pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! a závěrečný koncert v synagoze. Ve městě v neděli pokračuje kulturní program a k vidění jsou vojenské dobové i současné kempy. 

Čtěte také: Plzeňské oslavy konce války: Spitfire, veteráni i swing

Plzeň oslavuje americkou armádu: veteránům je 100 let

Sdílet:

Hlavní zprávy