Pokuta za misku pro psa je v pořádku? Proč se mi tedy omluvili, ptá se podnikatelka

Pokuta za misku pro psa je v pořádku? Proč se mi tedy omluvili, ptá se podnikatelkaNOVÉ
...které nejsou příliš kvalitní svým provedením... Foto: Repro: Městská policie
Domov

Spor o psí misku

Oliver Jahn

Případ majitelky chovatelského obchodu, která si stěžovala na jednání městských policistů, nabírá na obrátkách. Podle zasahujícího orgánu měla podnikatelka lhát skoro ve všem, co se v původním článku objevilo – ať už se jedná o den zásahu, výši pokuty nebo faktu, že policistům měla vadit miska pro psy. Městská policie tak tvrdí, že jednala v mezích zákona. Majitelka obchodu RedCat na pražských Vinohradech ale trvá na tom, že si nevymyslela nic a dokonce se jí prý za jednání policie přišla omluvit dvojice v civilu.

Kauza jako z Kocourkova nyní trápí majitelku chovatelských potřeb RedCat Helenu Šuterovou. Skupina policistů začala řešit její malý krámek na Vinohradech údajně kvůli tomu, že má otevřené dveře do ulice, ceduli s reklamou na chodníku a pod ní misku s vodou pro psy. O případu informoval server podnikatel.cz, městská policie nyní ale přišla s tím, že si Šuterová vymyslela téměř vše o případu, který popsala.

„Informace včetně fotografií, která vám čtenářka poskytla jsou nepravdivé a z našeho pohledu též účelové. A to ve všech skutečnostech, které uvedla. Tedy, co se týká dne, kdy s ní měli strážníci přestupek řešit, výše uložené pokuty i samotné podstaty přestupkového jednání,“ tvrdí mluvčí městské policie Irena Seifertová, i když jim Šuterová žádné fotografie neposkytovala.

Podle ní strážníci jednali v rámci zákona, což dokumentují přiloženými fotografiemi i anonymizovanou pokutou. „Strážníci dne 6. července (nikoli 5., jak žena uvádí) v rámci běžné hlídkové činnosti zjistili, že v ulici Polská, že se před provozovnou chovatelských potřeb RedCat nachází reklamní poutač. V souladu se zákonem o obecní policii vyzvali přítomnou ženu k předložení potřebného písemného povolení k umístění reklamního poutače (umístění upravuje vyhláška hl. m. Prahy). Vzhledem k výše uvedenému zde vzniklo podezření na přestupek týkající se neoprávněného záboru veřejného prostranství,“ vysvětluje městská policie.

„Z tohoto důvodu strážníci ženu vyzvali, aby poutač z místa odstranila, což vzápětí učinila. Za přestupek jí strážníci následně uložili blokovou pokutu v symbolické výši 100 korun. S výší pokuty dotyčná souhlasila a ihned ji uhradila. To, že se jedná o symbolickou výši pokuty dokazuje fakt, že by za daný přestupek mohli strážníci na místě uložit pokutu až do výše 5 tisíc korun,“ říká Seifertová z městské policie ve vyjádření s tím, že v okamžiku řešení přestupku na místě žádná miska s vodou neležela.

Městská policie vs. státní?

„Co mám otevřený krám, tak ta miska je tam neustále, dávám ji pod tu ceduli, aby byla alespoň částečně ve stínu‘,“ řekla v rozhovoru pro ECHO24.cz ze situace poměrně rozladěná Šuterová. „Překvapuje mě spíše, že tam opravdu není nic vidět, existuje tady x, y svědků, kteří tady s psy chodí a kteří tuto skutečnost potvrdí.“

Majitelka obchodu pak hlavně nechápe, proč se jí tedy přišli policisté omluvit. „Předevčírem přišel policista v modrém, asi státní, nepoznám to, jen tady chodil a pak z něj vypadlo, že se o to soukromě zajímá, na věc se ptal, já mu popsala, co a jak se stalo. V úterý sem pak přišla dvojice v civilu, asi 40-45 let, muž a žena, s tím, že se jménem policie přišli omluvit za neadekvátní zásah městské policie. Vzali si kopii pokuty, a že to prošetří. Během návštěvy směrem k zasahujícím prohlašovali, že si nedají pokoj. Nicméně se velice slušně omluvili jménem policie a jejich omluva mě skutečně velmi příjemně překvapila. O to více mne překvapuje vyjádření policie,“ popisuje pak Šuterová omluvu dvou údajných policistů v civilu, kteří se nicméně prý průkazem neprokázali.

„Říkala jsem od začátku, že pokuta za ceduli je oprávněná, neoprávněný byl ale zásah a to samotné upozorňování na otevřené dveře a misku,“ nechápe dál podnikatelka, která podobnou situaci s policií musela řešit poprvé. „Oni když přišli tak, že zaplatím pokutu. Jeden řekl, že se jedná o první napomenutí, tak to bude 10 % z obvyklé částky 5 tisíc. Takže já na to, že jim dám 500, on řekl ano, já šla pro občanku. Po návratu začali s vypisováním bločku, já se dohadovala s těmi ostatními, asi pět jich tu bylo, ptala jsem se jich taky, proč je jich tolik. Ten co vypsal bloček mi ho pak podal, abych ho podepsala, já mu dala dvě dvoustovky a jednu stovku, on to sbalil a s na shledanou odešli.“

Že by městským policistům dala více, než měla, ale dle svých slov bohužel nemůže dokázat. „Dokázat to nemůžu, je to moje tvrzení proti jejich, kamery v krámku nemám, obviňovat nikoho nechci,“ dodala Šuterová s tím, že nestojí o další nařčení například z pomluvy a další pokuty.

Čtěte také: Strážníci pokutují za otevřené dveře i misky pro psy. ‚Zábor prostranství‘

Související články