Strážníci pokutují za otevřené dveře i misky pro psy. ‚Zábor prostranství‘

Šikana živnostníků?

Strážníci pokutují za otevřené dveře i misky pro psy. ‚Zábor prostranství‘NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V parných letních dnech se lidé rádi sdružují na předzahrádkách restaurací, psi ocení misky s vodou a mnozí podnikatelé větrají své obchody, jak jen to jde. Jenže za otevřené dveře obchodu může paradoxně hrozit pokuta, jak se přesvědčila podnikatelka z pražských Vinohrad. Informoval o tom server podnikatel.cz.

Majitelka obchodu s chovatelskými potřebami na Vinohradech se na začátku letošních prázdnin rozhodla, že v horkém letním dnu otevře dveře svého obchodu a ven dá misku s vodou pro kolemjdoucí pejsky. Dobrá vůle se však podnikatelce vymstila. Městští strážníci jí otevřené jednokřídlé dveře i misku vytkli, podle nich se jednalo o nedovolený zábor veřejného prostranství a uložili jí pokutu. K podobnému případu mělo dojít i na jiném místě v Praze.

Přestože byl chodník široký a dveře ani miska nebránily chodcům v pohybu, strážníci to vyhodnotili jako porušení vyhlášky. Jenže ona vyhláška hlavního města označuje za příklad záboru veřejného prostranství třeba stavební zařízení, prováděný výkop, reklamní stojany, stánky, cirkusy, kolotoče, zahrádky restaurací či různé akce. Na takový zábor je pak třeba získat povolení a případně zaplatit poplatek.

Jestli je však třeba získat povolení k pouhému otevření jednokřídlých dveří, to se nemohou shodnout ani uvnitř policie. Po upozornění na případ oznámila městská policie v Praze, že oprávněnost pokuty nechá prošetřit.

Podle právníků, které oslovil server podnikatel.cz, mělo být v tomto případě přihlédnuto k veřejné prospěšnosti podnikatelčina jednání. Právníci také upozorňují, že pokud dveře nebránily pohodlnému průchodu po chodníku, není pokutování přiměřené. Navíc by měla stačit domluva, pouze při jejím neposlechnutí by měla následovat pokuta. Podle mluvčí městské policie posuzují strážníci každý případ individuálně.

Případů nedovolených záborů je ročně několik tisíc, jen za rok 2015 to bylo v Praze přes 16 tisíc. Nejčastěji musí strážníci řešit předzahrádky patřící restauracím a hospodám. Buď nesplňují povolenou plochu, obsluhují ještě po povolené noční hodině nebo existují úplně bez povolení.

Čtěte také: Praha 1 toho má dost. Žádá zákaz prodeje alkoholu po 22. hodině

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články