Kam kráčí Polsko? Zájemcům odpoví debata na Filozofické fakultě

POLSKO PREMIÉRKY SZYDLOVÉ

Kam kráčí Polsko? Zájemcům odpoví debata na Filozofické fakultěNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Polské volby vyhrála euroskeptická konzervativní strana a politika našich severních sousedů zaznamenala ostrý obrat. Vláda premiérky Beaty Szydlové se ostře ohradila proti přijímání migrantů a mnozí komentátoři hovoří o nadvládě pravicového populismu. Kam tedy kráčí současné Polsko? Odpověď by mohla nabídnout přednáška nazvaná Povolební Polsko – ústup demokracie?, která proběhne příští týden na půdě Filozofické fakulty v Praze.

Účastníci diskuse dostanou možnost zeptat se lidí, kteří se tématu vývoje v Polsku věnují. Debaty se zúčastní například politolog z Ústavu politologie FF UK Jiří Koubek zabývající se volebními a stranickými systémy ve střední a východní Evropě, Vít Dostál, jenž je ředitelem Výzkumného centra AMO a působí jako interní doktorant oboru Evropská studia na Fakultě sociální studií MU v Brně nebo žurnalista Tomáš Brolík, který píše pro Respekt a několikrát působil jako reportér na Ukrajině.

Samotná beseda se uskuteční v úterý 17. května 2016 od 20:00 v hlavní budově FF UK (náměstí Jana Palacha 1), a to v místnosti č. 301 (3. patro). Průběžné informace lze potom získat na facebookové stránce události.

Přednášku organizuje takzvaný Východoevropský klub, což je uskupení studentů Filosofické fakulty UK i dalších lidí zabývajících se areálem východní Evropy. Organizuje akce různého druhu – konference, besedy, přednášky, kulturní večery, společenské akce. „Nechceme východní Evropu pouze poznávat, ale pokud možno jí i svým malým dílem pomáhat,“ říkají o sobě zástupci klubu.

Euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS) se k moci dostala na podzim roku 2015, když drtivě zvítězila ve volbách do polského parlamentu. Vláda premiérky Szydlové od té doby podnikla několik kontroverzních kroků, například posílila státní dohled nad veřejnoprávními médii, čímž si vysloužila kritiku ze strany evropských institucí. Proti vládě se rovněž uskutečnilo několik masových protestů.

Čtěte také: Poláci vytáhli červené karty. Kavárna je všude stejná, míní Ovčáček

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články