1 dohoda s Íránem

USA a partneři prý tajně umožnili Íránu nesplnit omezení z dohody

, NOVÉ

Témata: ,

Spojené státy a jejich partneři v jednáních s Teheránem „tajně“ souhlasili s tím, že umožní Íránu vyhnout se některým omezením obsaženým v loňské jaderné dohodě, aby tato země mohla splnit lhůtu pro start uvolňování ekonomických sankcí. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na zprávu Ústavu pro vědu a mezinárodní bezpečnost, sídlícího ve Washingtonu. Bílý dům zprávu zpochybnil, zatímco prezidentský kandidát Donald Trump jejím prostřednictvím zaútočil na svou sokyni Hillary Clintonovou.

Dokument je založen na informacích poskytnutých několika vládními činiteli, kteří se jednání zúčastnili, sdělil předseda této expertní instituce, bývalý inspektor OSN pro kontrolu zbraní David Albright, který je také spoluautorem zprávy. Zmíněné činitele odmítl jmenovat.

„Tyto výjimky nebo mezery byly připuštěny v tajnosti a zdá se, že zvýhodňují Írán,“ uvedl Albright. Mezi výjimkami byly dvě, které Íránu umožnily překročit dojednané limity ohledně množství mírně obohaceného uranu, jež smí mít ve svých jaderných zařízeních. Z mírně obohaceného uranu přitom lze úpravou získat vysoce obohacený uran využitelný pro jaderné zbraně.

Výjimky podle zprávy schválila společná komise, takzvaná P5+1, jejímž úkolem je kontrola realizace dohody o íránském jaderném programu. Tvoří ji USA a jejich partneři a Írán.

Jistý vysoký „obeznámený“ činitel, kterého zpráva cituje, řekl, že jestliže by komise na výjimky nepřistoupila, některá íránská jaderná zařízení by nestihla konečný termín 16. ledna, jehož splnění bylo podmínkou pro začátek uvolňování sankcí.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest věrohodnost zprávy zpochybnil. „Argument, že tento souhlas byl dojednán předtím, než Írán přistoupil k dohodě, zkrátka není pravdivý,“ řekl mluvčí novinářům.

Zpráva vyvolala ohlas v týmu republikánského kandidáta Trumpa, který se v minulosti stejně jako další politici této strany stavěl proti dohodě s Íránem. „Zásadně chybná jaderná dohoda s Íránem, ke které Hillary Clintonová tajně umetala cestičku, se jeví den ode dne horší a horší,“ uvedl v prohlášení Trumpův zahraničněpolitický poradce Michael Flynn.

Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Británie a Francie) a Německo podepsaly dohodu s Íránem o omezení jeho jaderného programu loni v červenci. Dohoda vstoupila v platnost letos 16. ledna. Írán se zavázal mimo jiné k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku. Na plnění dohody dohlíží Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která ve zprávě letos v únoru uvedla, že Írán své závazky plní.

,