Česko přijme 15 syrských rodin

Česko přijme 15 syrských rodinNOVÉ 1
Domov

Vláda ve středu rozhodla o přijetí asi sedmdesáti syrských uprchlíků, převážně se jedná o děti, které budou ošetřeny v českých nemocnicích. Přiletí společně se svými rodinami. Vhodné kandidáty Česko vytipuje v příštích měsících z uprchlíků v Jordánsku. Před jejich případným příjezdem budou podrobeni bezpečnostní prověrce. 

„Je to humanitární akt, není to snaha vlády o začátek velké vlny přijímání uprchlíků," řekl k azylu pro Syřany ministr Chovanec, jehož ministerstvo bude náklady na přesídlení hradit. Pro návrh podle něj hlasovali všichni přítomní ministři. Všem přesídleným Syřanům by měla být v ČR poskytnuta mezinárodní ochrana formou azylu a důkladná zdravotní a sociální asistence po příjezdu.

TOP 09 se ale domnívá, že Česko by mohlo přijmout až stovky syrských uprchlíků. Zároveň vyzvala českou vládu i Evropskou unii k vypracování imigrační strategie. Předseda strany Karel Schwarzenberg řekl, že by Česká republika měla být vůči syrským utečencům otevřenější. „Slušelo by nám, aby po našich historických zkušenostech, kdy naši lidé byli vždycky vstřícně přijati ve Švýcarsku, Německu, Americe, Kanadě nebo Austrálii, abychom byli také méně sobečtí," apeloval exministr zahraničí. 

Čtěte více: Demonstrace před vládou: Podejte ruku syrskému kluku

Ministerstvo ve spolupráci s bezpečnostními složkami vytvoří kvůli přesídlení speciální pracovní skupinu. Ta by měla vybrat uprchlíky vhodné k přesídlení do ČR, důkladně je prověřit a bude mít také právo veta nad jednotlivými kandidáty k přesídlení. Členové pracovní skupiny budou následně monitorovat integraci uprchlíků do české společnosti. Na výběru vhodných kandidátů se budou podle ministra podílet i české lékařské týmy, které v Jordánsku působí v rámci humanitárního projektu MEDEVAC.

Podle Chovance by měli být vybráni lidé, kteří mají šanci zapadnout do české společnosti. Pokud budou chtít, budou moci v Česku zůstat natrvalo. „Samozřejmě otázka náboženství, vzdělání jsou jedny z parametrů, které budeme zohledňovat," uvedl. Připomněl, že podobným způsobem byli v minulosti do Česka přesídleni lidé z Barmy či z Bosny a Hercegoviny. 

K pomoci syrským uprchlíkům vyzvali ministry vnitra a zahraničních věcí ČR společným dopisem také jejich němečtí kolegové.

100 milionů ročně pro uprchlíky

Kromě přijetí rodin dnes vláda souhlasila i s vytvořením programu pro pomoc uprchlíkům přímo v oblastech s ozbrojenými konflikty a humanitárními či přírodními katastrofami. Česko na něj uvolní až 100 milionů korun ročně. Pro letošní rok by se měl program týkat především Blízkého východu, který je zasažen konfliktem v Sýrii. 

Sýrii sužuje už několik let válečný konflikt. Podle zprávy OSN před ním do ciziny uprchly tři miliony lidí. Západní státy se zavázaly, že přijmou na 100.000 uprchlíků ze Sýrie. Chovanec již dříve na jednání v Bruselu prohlásil, že Česko není z bezpečnostních a technických důvodů schopné tisícovky běženců vzít. Řekl ale, že by republika mohla přijmout vybrané nemocné syrské děti a jejich rodiny. Podle Chovance chce ČR pomáhat hlavně v zemích, které se Sýrií sousedí. 

Čtěte více: Syrští uprchlíci v Česku? Vládní kampaň kritizuje politiku vlády