Demonstrace před vládou: Podejte ruku syrskému kluku

Demonstrace před vládou: Podejte ruku syrskému kluku 2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Česká republika by měla přehodnotit svůj odmítavý přístup k přijímání uprchlíků za Sýrie. Myslí si to aspoň aktivisté, kteří ve čtvrtek demonstrovali před Úřadem vlády v Praze a na Moravském náměstí v Brně. Podle organizátorů se protestů na obou místech zúčastnilo přes 400 lidí.

„Musí syrské děti čekat na svého Wintona? Přijměte děti ze Sýrie! Podejte ruku syrskému kluku.“ S takovými hesly přišli 18. prosince, který je Mezinárodním dnem migrantů, demonstranti před sídlo české vlády. Postavili se tak proti pozici kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), který uprchlíky ze Sýrie do Česka vpouštět nechce.

„Jednalo by se o naprosto minimální gesto solidarity našeho státu, který stojí zcela stranou současné uprchlické krize ve světě a v EU. Státu, který sám vyprodukoval statisíce uprchlíků v letech 1948 až 1989.“

„Považujeme to za jasný apel na vládu, aby nabídla domov alespoň patnácti nemocným syrským dětem a jejich nejbližším,“ uvedla Eva Dohnalová z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR.

Solidární studenti v Praze

Pražské protestu se zúčastnili například zástupci Syrské svobodné komunity nebo Iniciativy za svobodnou Sýrii. Solidaritu se svými vrstevníky přišli vyjádřit studenti gymnázia Přírodní škola. Protest skončil minutou ticha za syrské uprchlíky, po které demonstranti předali zástupcům vlády prohlášení nevládních organizací, občanských iniciativ a několika osobností.

„Ve světle jedné z největších uprchlických krizí od ukončení druhé světové války vyzýváme českou vládu, aby přehodnotila svůj postoj k přijetí syrských uprchlíků a natrvalo přesídlila alespoň 15 nemocných syrských dětí včetně jejich příbuzných do ČR,“ uvádějí signatáři výzvy, mezi kterými je například novinářka Petra Procházková, biskup Václav Malý nebo synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml.

„Jednalo by se o naprosto minimální gesto solidarity našeho státu, který stojí zcela stranou současné uprchlické krize ve světě a v Evropské unii. Státu, který sám vyprodukoval statisíce uprchlíků v letech 1948 až 1989,“ stojí v prohlášení, které vyzdvihuje vstřícný přístup Německa.

Brněnské dary a syrské příběhy

Během brněnského protestu zazněly příběhy dvou syrských uprchlíků a zástupci iniciativy SYRECZECH tu přečetli vyjádření syrských organizací. Lidé měli možnost přímo na místě darovat teplé oblečení, přikrývky a boty v rámci sbírky na podporu běženců v uprchlických táborech na hranicích Sýrie.

Česká vláda v obavě před terorismem uprchlíky ze Sýrie do země vpouštět nechce. V kontrastu s tímto přístupem ale v rámci své kampaně proti násilí z nenávisti připomíná, jak Češi prchali ze země před nacisty a komunisty.

„Doufáme, že i díky dnešním demonstracím vláda své odmítavé stanovisko přehodnotí. Jde o malé gesto solidarity, které přitom může zachránit životy konkrétních lidí. V situaci, kdy ČR zaznamenává nejmenší počet žádostí o mezinárodní ochranu za posledních 25 let, to lze považovat také za morální povinnost,“ zmínil Marek Čaněk z Multikulturního centra Praha.

Válka v Sýrii za sebou dosud zanechala více než 200 tisíc mrtvých. Na devět milionů Syřanů muselo opustit své domovy – tři miliony z těchto lidí uprchly do zahraničí, především do Turecka, Libanonu a Jordánska. Během nedávné konference se evropské státy zavázaly nabídnout domov 100 tisíc syrských uprchlíků.

Česká vláda v obavě před terorismem uprchlíky ze Sýrie do země vpouštět nechce. V kontrastu s tímto přístupem ale v rámci své kampaně proti násilí z nenávisti připomíná, jak Češi prchali ze země před nacisty a komunisty. A kritizuje jejich netečnost právě k syrským uprchlíkům.

Čtěte také: Syrští uprchlíci v Česku? Vládní kampaň kritizuje politiku vlády

Sdílet:

Hlavní zprávy