Útěk z tajné továrny na trolly. Propagandistka odhalila identitu

Útěk z tajné továrny na trolly. Propagandistka odhalila identituNOVÉ
Malcevová před sídlem propagandistů a během práce, fotografie nahrávala na Google Drive Foto: FOTO: Google Drive/Olga Malcevová
Svět

Jak se dělá propaganda

oj Echo24

Již druhá bývalá profesionální dělnice ruské propagandy žene k soudu nechvalně známou továrnu na trolling. Olga Malcevová se v polovině srpna rozhodla pro žalobu na petrohradské centrum Internetového výzkumu po řízení Ljudmily Savčukové, psalo BBC. Podle všeho Kremlem financovaná instituce Malcevové neplatila řádně mateřskou.

Další příběh nyní již bývalého proruského trolla vyplynul na nedávno povrch, poté, co se svou žalobou částečně uspěla Savčuková. Té sice soud vyměřil směšné odškodnění 1 rubl jako kompenzaci za morální újmu, uznal tím ale zároveň fakt, že továrna na trolly zaměstnává své propagandisty na černo – i aby svou existenci dále držela v co největší tajnosti.

Nyní se spravedlnosti chce domoci taktéž bývalá profesionální písařka proruských komentářů a šiřitelka kremelské propagandy za peníze Olga Malcevová. Nyní již matka malé holčičky plánuje ze sídla propagandy získat peníze, na které měla dle dohody nárok během své mateřské dovolené.

Malcevová se během srpna setkala se Savčukovou, která v továrně na proruské komentáře pracovala v utajení, a rozhodla se zveřejnit pomocí fotografií a příspěvků reálie tohoto stroje na propagandu. Na internet tak nahrála jak snímky své vstupní kartičky a prostoru před sídlem v Petrohradě podle všeho na ulici Savuškina s číslem 55, tak například vyfocenou IP adresu serveru, ze kterého své příspěvky do internetových diskuzí rozesílala.

Krátce poté byla zavolána svým šéfem, který jí s neplánovanou výplatou sdělil, že požaduje její odchod. Malcevová odmítla rezignaci podepsat s tím, že jí šéf trollů odmítl v případě nepodepsání vyplatit řádně mateřskou, na kterou měla mít nárok. Následně se přeci jen někdo z tohoto ústavu rozhodl její rodinu vyplatit, s podmínkou nezveřejňovat svůj příběh ale nesouhlasila a další peníze tak nepřijala.

Nyní spolu s týmem právníků z takzvaného Týmu 29 specializujícího se na případy spojené s informacemi a svobodou slibuje odmaskovat tvář trollů z petrohradské čtvrti Olgino. Malcevová požaduje přes 300 tisíc rublů jako odškodnění a je otázkou, jak bude její řízení po tom ne zcela úspěšném Savčukové nyní probíhat.

Čtěte také: Zažalovala továrnu na trolling. Dostala odškodnění jeden rubl

Související články