IPR? Prostě ho rozložíme

IPR? Prostě ho rozložíme 1
Politická aréna
Pavel Bém
Sdílet:

IPR neboli Institut plánování a rozvoje. Tato instituce stojí za nejnovějšími spory v koalici, které pravděpodobně vyústí v to, že Praha bude bez platného územního plánu. Platnost současného totiž končí v roce 2020 a všichni zainteresovaní již nyní potvrzují, že do té doby Metropolitní plán nemá šanci vzniknout. I když se mluví o tom, že Sněmovna bude muset přijmout zákon, který platnost současného územního plánu prodlouží. Riziko je ovšem enormní. Co by to znamenalo? Život v Praze by se definitivně zastavil, město by rozvojově zkolabovalo. Už nyní téměř z pohledu smysluplné funkce veřejné zprávy stojí na místě.

Hudečkův otesánek

Vše začalo na podzim roku 2013, kdy rada pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka schválila transformaci Útvaru rozvoje hl. m. Prahy do dnešního IPR. Při svém vzniku stál IPR daňové poplatníky asi 220 mil. Kč ročně, příští rok už to bude 344 miliónů. Instituce tak nejen, že nekontrolovatelně roste a bobtná, ale v důsledku naprosté nekompetentnosti a amatérství Zelených, kteří mají územní rozvoj v posledních dvou letech na starosti, je i paralyzovaná a nefunkční.

Před pár měsíci náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (SZ) odvolala ředitele IPR Petra Hlaváčka, který na její, a dle kuloárních informací i Matěje Stropnického, nátlak odmítl odvolat architekta Romana Kouckého, který měl na starosti právě přípravu Metropolitního plánu. Největší legrace, poněkud tragikomická, je, že oba měli být odvoláni pro „neschopnost“.

Odvolávám, koho jsem odvolal

Na protest proti odvolání Hlaváčka ale Roman Kaucký sám rezignoval a společně s ním podalo výpověď i 13 z 15 architektů, kteří měli přípravu Metropolitního plánu na starosti. O pár týdnů později však ten samý Roman Koucký vyhrál výběrové řízení na stejnou pozici, ze které rezignoval a dnes (14. 12.) byl i definitivně jmenován.

U ředitele IPR se ale současná koalice dopustila chování na hraně absurdního dramatu. Po odvolání Petra Hlaváčka slíbila vypsat otevřené výběrové řízení na ředitele IPR. Jenže jak je u této koalice zvykem, tak toto výběrové řízení zrušili (mohl by se tam také přihlásit lidé, že) a novým ředitelem IPR jmenovali Ondřeje Boháče, který dříve dělal šéfa kanceláře primátoru Hudečkovi a poté pracoval jako zástupce ředitele IPR. Zdůvodnění Petry Kolínské, že „v radě byla shoda, aby se stal ředitelem právě pan Boháč. Navíc výběrovým řízením již před dvěma lety prošel a skončil druhý. Proto jsme šli touto kratší cestou,“ je už spíše špatným vtipem. Petr Hlaváček byl na usmířenou jmenován předsedou Gremiální rady IPR, což je nezávislý poradní orgán. Takže rázem se rozhodnutím soudružky Kolínské stali z neschopných zase schopní!

Zajímavostí je, že do zrušeného výběrového řízení se přihlásili takové autority, jako je dlouholetý předseda Obce architektů Haman nebo bývalý primátor Prahy architekt Kasl, který měl územní plán na starosti 3,5 roku a je třeba říci, že za jeho působení fungoval.

De facto se v Praze na téměř půl roku zastavila příprava tolik potřebného územního plánu, aby se po slehnutí prachu zjistilo, že vše je jako před půl rokem. Jsem zvědav, jestli novináři začnou počítat peníze, kolik toto nezodpovědné „hraní“ na dětském pískovišti už Pražany od roku 2011 stálo. Odhaduji, že to bude podobná suma, která je mojí Radě vyčítána za slavnou Opencard. Ta ovšem v roce 2010 fungovala, což se o Metropolitním plánu říci dnes nedá…

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články