A jako Antimajdan, P jako Putin. Ruské děti se učí abecedu

Vlastenecká abeceda

A jako Antimajdan, P jako Putin. Ruské děti se učí abecedu 1
Svět

Ruští školáci se učí číst podle nové vlastenecké abecedy. Běžně se děti učí písmena podle jednoduchých slov jako máma nebo dům. Autoři nové učební pomůcky se však rozhodli vést školáky „k lásce k vlasti a úctě k vlastním lidem a kultuře“. Na plakátu pro výuku znaků azbuky tak děti uvidí ruského prezidenta Vladimira Putina, zakukleného demonstranta nebo emblém ukrajinské pořádkové policie, informoval web Siberian Times.

Sami tvůrci nazývají své dílo „Zdvořilá abeceda“, prý podle „zdvořilých“ jednotek, které přispěly k připojení poloostrova Krym k Rusku. Tyto jednotky ostatně připomíná i jeden z 33 obrázků na plakátu. Maskovaný voják na něm předává koťátko malé holčičce. Vlasteneckému duchu odpovídá také výběr zeměpisných názvů přiřazených k dalším písmenům – nechybí Doněck, Sevastopol, Krym a Jalta.

I k dalším znakům azbuky autoři přiřadili obrázek, který souvisí s probíhající krizí na Ukrajině. Pro písmeno A vybrali demonstranta se zápalnou lahví v ruce a slovo Antimajdan, tedy označení hnutí, které se postavilo proti odpůrcům ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Znak Б (B) si děti mají zapamatovat podle slova „berkut“. Znamená zlatý orel, ale stejně se jmenují také oddíly ukrajinské pořádkové policie, které se podílely na potlačení demonstrací proti Janukovyčovi a jeho vládě.

Malí čtenáři si některá slova mohou spojit i s konkrétními osobami. Obrazem statečnosti je krymská vrchní prokurátorka Natalja Poklonskaja. Mladá právnička proslula jako zastánkyně ruského Krymu a také díky velmi atraktivnímu vzhledu. Ukrajinské ministerstvo zahraničí na ni vydalo v březnu zatykač. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je dle autorů symbolem tvrdosti. Písmeno P je vyhrazeno pro prezidenta Vladimira Putina.

Písmeno И (I) si děti mají spojit se slovem historie (istorija) a vojákem, který mává sovětskou vlajkou nad německým Reichstagem. Symbol Ю (Ju) školákům přibližuje plynovod South Stream (Južnyj Potok).

Zdvořilá abeceda vznikla v rámci projektu Síť, který funguje v 11 ruských regionech, Sdružuje mladé lidi, kteří podporují politiku ruského prezidenta Vladimira Putina. „Chceme naši abecedu šířit po celé zemi. Umožňuje vytvořit silné asociace,“ tvrdí skupina mladých aktivistů. „V době internetu pomáhá správně formovat dětské myšlení,“ stojí na webových stránkách projektu.

Snaha mladých obdivovatelů Putina připomíná osvětovou akci, kterou ve školách zahájila vládní strana Jednotné Rusko. V rámci kurzu „Jsme spolu“ mají učitelé středoškolákům vysvětlit „znovusjednocení“ Ruska a Krymu.  

Čtěte také: Rusko zakázalo učebnici s Medvídkem Pú. Není patriot