Bude se islám učit i na českých školách? Petice je ostře proti

ISLÁM V ČESKU

Bude se islám učit i na českých školách? Petice je ostře proti
Petice sdružení Islám v ČR nechceme Foto: IVČRN
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Sdružení Islám v ČR nechceme sehnalo podle svého tvrzení už více než deset tisíc podpisů pod petici proti udělení takzvaných vyšších práv českým muslimům. Ti by totiž mohli po 17. září, kdy uplyne deset let od registrace jejich náboženské obce, žádat o vyučování islámu na státních školách, posílání imámů do věznic nebo armády, či uznání muslimských sňatků.

„V pondělí chceme petici předat na ministerstvo kultury a vyvolat veřejné slyšení v Poslanecké sněmovně,“ říká Jiří Barták, jeden z organizátor sběru podpisů. „Nemáme nic proti jednotlivým muslimům, ale nelíbí se nám, že Ústředí muslimských obcí v ČR reprezentuje nejfundamentalističtější větev islámu,“ domnívá se Barták, který se živí jako informatik v Českých Budějovicích. Poukazuje na některá sporná kázání v českých mešitách, kterých si všimli protiislamističtí aktivisté. Šlo například o citování arabských učenců, kteří schvalují užití násilí na dětech, pokud se nechtějí modlit, nebo kázání o aplikování práva šaría v České republice.

Jenže aby Ústředí muslimských obcí byla přiznána zmíněná vyšší práva, kam ještě patří možnost zřizování církevních škol a zachovávání zpovědního tajemství, muselo by se k této náboženské společnosti hlásit jedno promile obyvatelstva. A to je přibližně 10 400 lidí, přičemž k islámu se při posledním sčítání lidu v roce 2011 přihlásilo jen 3358 muslimů. Těch je v Česku sice podle odhadu několikanásobně víc, ale z různých důvodů se nechtějí registrovat. Další nesplněnou podmínkou muslimské obce je neodevzdání výroční zprávy. Muslimské ústředí dosud nezveřejnilo ani jednu.

„Petice je proto zbytečná, protože kvůli nesplnění podmínek není udělení vyšších práv možné“ míní mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová. Podle ní by podpisová akce byla k ničemu ale i v případě, že by muslimové zákonem vyžadované podmínky splnili. Zákon totiž prý pak nedává možnost náboženské obci nevyhovět.

Šéf muslimů: Je to naše právo

Předseda petičního výboru Jiří Barták ale tvrdí, že jeho kolegové z protiislámského sdružení vyfotografovali výzvy vyvěšené v českých mešitách, nabádající muslimy, aby se kvůli „registraci 2. stupně“ podepisovali. „Není vyloučeno, že potřebný počet podpisů do 17. září získají. V zákoně také není psáno, jakým způsobem  je potřeba předložit výroční zprávu. Mohou pak říct, že ji už vyvěsili někde na nástěnce a úřednici by to mohli uznat,“ obává se aktivista.

Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi se k otázce, zda jeho organizace narychlo podpisy skutečně sbírá či jestli vypracuje výroční zprávu a podá žádost na ministerstvo, odmítl vyjádřit. „Jediná odpověď na jakékoliv otázky ohledně této otázky je: Je každého věc, jak a kdy se rozhodne využít možnosti, které mu umožní zákony ČR,“ napsal v textové zprávě ze zahraničí.

Na facebookové stránky sdružení Islám v ČR nechceme (IVČRN) si v minulosti stěžovala řada lidí, protože diskutující tam mnohdy vyzývají k fyzické likvidaci muslimů. „Problém těchto stránek je, že jim nejde o kritiku islámu, ale o podněcování nenávisti vůči jeho vyznavačům či těm, kteří s nimi podle nich kolaborují,“ míní Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu AV ČR. Podle některých kritiků jsou stránky IVČRN propojené s  profily xenofobních webů jako třeba White Media. To Barták odmítá:„Mezi námi je poloviční Arabka či poloviční Ind, já mám rád Asiatky. Jsme multikulturnější než levicová pražská kavárna. To, co hlásají White Media, je stejně hnusné jako to, co propaguje islám.“

Čtěte také: Mešita v Brně dostala pokutu za kamerové slídění

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz