Existence gravitačních vln otvírá otázku cestování časem
nové možnosti výzkumu vesmíru
Potvrzení existence takzvaných gravitačních vln otevírá nové možnosti výzkumu vesmíru. Laici si proto kladou otázku, zda díky tomuto objevu, který před téměř sto lety ve své všeobecné teorii relativity předpověděl Albert Einstein a který vědci ohlásili tento čtvrtek, bude možno cestovat časem. A ta otázka není vůbec špatná, konstatoval zpravodajský portál Mashable, ačkoli takový vědecký průlom zatím na obzoru není. Je prý ale možné, že výzkum gravitačních vln lidstvu jednou dveře k cestování časem otevře.
Představme si vesmírný čas jako látku napnutou napříč kosmem a ovlivněnou hmotou, jako jsou hvězdy, černé díry, planety a další objekty. Taková tělesa pak vesmírný čas kolem sebe deformují, čímž vytvářejí to, co na Zemi vnímáme jako gravitaci. Z toho vyplývá, že když se o tomto fenoménu dozvíme více, mohlo by nám to pomoci pochopit, jak manipulovat s vesmírným časem, aby se jím dalo cestovat.
Přední astrofyzik Kip Thorne, který potvrzení gravitačních vln na čtvrteční tiskové konferenci ohlásil, si ale nemyslí, že objev otevře možnost cestování napříč epochami dějin.
„Nejsem toho názoru, že nás to dostává jakkoli blíže k cestování časem. A že si přeji, aby tomu tak bylo,“ řekl Thorne. A on by o tom něco vědět měl, poznamenal Mashable s tím, že Thorne se podílel na vzniku scifi snímku Interstellar (2014), jehož součástí je i cestování vesmírným časem přes červí díru. I když zřejmě nebudeme schopní surfovat po gravitačních vlnách do budoucnosti či minulosti, jejich objev je i tak pro fyziku významný.
Confirmed: #LIGO has detected gravitational waves created by merging black holes https://t.co/5vjPYHEe5X pic.twitter.com/uGPhPqkRvn
— Scientific American (@sciam) 11. Únor 2016
Splynutí dvou černých děr podle Thornea vytvořilo prudkou bouři ve vesmírném času, což vědcům umožňuje sledování jeho poruch v naší části vesmíru. Odborníci tak dostali nový nástroj k pozorování kosmu: vedle infračervené optiky či pozorování pomocí ultrafialového světla mají k dispozici gravitaci.
Naděje na cestování časem prý ale není zcela ztracená. Někteří vědci totiž nevyloučili, že potvrzení gravitačních vln povede k nečekaným objevům. „Objev (gravitačních vln) nám umožní zkoumat vesmír a čas novým a úžasným způsobem,“ řekl fyzik Brian Greene portálu Mashable. „A jestli to jednou přinese průlom v cestování vesmírem nebo dokonce časem? Kdo ví. Ale důkladné pochopení je prvním krokem vpřed,“ dodal.