Írán představil při výročí islámské revoluce novou raketu. Doletí 1300 kilometrů

Peršané zbrojí

Írán představil při výročí islámské revoluce novou raketu. Doletí 1300 kilometrůNOVÉ
Krátké zprávy

Echo24

Íránská státní televize v sobotu informovala o odhalení nové řízené střely s plochou dráhou letu s dostřelem kolem 1300 kilometrů. Írán představuje své úspěchy v rámci probíhajících oslav 40. výročí islámské revoluce, která svrhla šáha a dopomohla k moci šíitskému duchovenstvu, vysvětluje agentura Reuters.

"Tato střela s plochou dráhou letu s doletem přes 1300 kilometrů potřebuje velmi málo času na přípravu a může letět v malé výšce," řekl státní televizi íránský ministr obrany Amír Hátamí o nové raketě země-země.

Západní odborníci podle Reuters mají za to, že Teherán často ve vyjádřeních o schopnostech svého arzenálu přehání, přesto však panují obavy ohledně íránských balistických raket dlouhého doletu. Evropa a Spojené státy Írán vyzývají k omezení vojenského programu balistických střel. Hátamí to tento týden odmítl, ačkoli dodal, že jeho země nemá v úmyslu vyvíjet rakety s delším doletem než ty, kterými už disponuje.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která je prováděcím dokumentem k dohodě z roku 2015 o íránském jaderném programu, uvádí, že islámská republika má až na osm let upustit od prací na balistických raketách schopných nést jaderné hlavice. Íránská vláda tvrdí, že současné testy raketových systémů rezoluci neporušují a ujišťuje, že rakety jaderné hlavice nést nedokážou.

Desetidenní oslavy výročí islámské revoluce vyvrcholí v Íránu 11. února. Země si během nich připomíná mimo jiné návrat ajatolláha Rúholláha Chomejního ze 14letého exilu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Z pražských Letňan vymizel sysel. Od loňského dubna ho neúspěšně hledali 15krát

Blokovat hradní kontroly chtějí lidé se senátorem Růžičkou. Ovčáček na to reaguje: Antizemanovské šarády