1 MÉDIA

Pod politikem se noviny dělat nedají, říká Slonková

, NOVÉ

Bývalá šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková se poprvé kriticky vyjádřila ke svému nedávnému odchodu z funkce. Podle ní nelze pracovat v novinách, které vlastní politik.  

„Po těch šesti měsících musím říct, že opravdu v českých podmínkách nelze pracovat v novinách, které vlastní politik,“  vysvětlila svůj odchod Slonková na tiskové konferenci věnované svobodě novinářů. 

Slonková dodala, že nezávislost novin podle ní nelze omezovat. „Možná v budoucnu se objeví politik, který skutečně bude chtít mít nezávislé noviny, ale ve stavu, v jakém je nyní česká politika, to možné není,“ řekla. 

Čtěte také: Z Mafry odchází Jiří Kubík a šéfredaktor Metra Josef Rubeš

V podobném smyslu se vyjádřil i šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. „Klíčová otázka je, v jakém stavu česká média jsou, kdo v nich pracuje a kdo je vlastní, to určuje, co potom média dělají,“ uvedl Šimůnek. 

Slonková skončila ve funkci šéfredaktorky MF Dnes letos v červnu po pouhých šesti měsících. MF Dnes vydává Mafra, kterou vlastní ministr financí Andrej Babiš. 

Po odchodu Slonkové opouští Mafru řada novinářů. Z MF Dnes je to ředitel redakce Jiří Kubík a šéf reportérského oddělení Václav Dolejší, z bezplatného deníku Metro jeho šéfredaktor Josef Rubeš. 

Role médií v rusko-ukrajinském konfliktu

O důvodech, které Slonkovou vedly k odchodu z čela MF Dnes, dnes promluvila v diskusním setkání pořádaném nezávislou iniciativou Slabiky.cz a Knihovnou Václava Havla.

Na setkání se především hodnotila role médií ve zpravodajství o rusko-ukrajinském konfliktu. Diskuze se dále účastnil např. šéf Českého rozhlasu Petr Duhan, mediální analytik Jan Jirák a generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Čtěte také: Proč skončila Sabina Slonková 

Podle Jiráka se o roli v médií v tomto konfliktu lze zatím jen dohadovat. „Situace je příliš komplikovaná a nemůžeme vědět, o čem ten rusko-ukrajinský konflikt v tuto chvíli ve skutečnosti je,“ řekl Jirák, který působí jako vedoucí katedry mediálních studií Metropolitní univerzity Praha.

Zvláště kriticky se o informování českých médií vyjádřil Duhan, podle něhož média svoji roli v tomto případě nezvládla. „Já si myslím, že česká média až na malé výjimky naprosto selhala. Často slyšíme ospravedlnění,... ale myslím, že kolegové, a je jedno jestli z České televize, Českého rozhlasu nebo deníků či týdeníků, se nedokážou dobře orientovat v současné podobě propagandy, která zaznívá z ruské nebo ukrajinské strany a zaznívá i ze Spojených států.“

Čtěte také: Za pád letadla může Kyjev, tvrdí ruský ministr obrany

Podle ředitele ČT je výběr témat pro vysílání ovlivněn více faktory, mimo jiné i tím, co zdůrazňují politici, kteří například téma sankcí opakovaně vyzdvihují.

Čtěte také: Rusko nám posílá méně plynu, hlásí Slovensko a Polsko

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.