Pod politikem se noviny dělat nedají, říká Slonková

MÉDIA

Pod politikem se noviny dělat nedají, říká SlonkováNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Bývalá šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková se poprvé kriticky vyjádřila ke svému nedávnému odchodu z funkce. Podle ní nelze pracovat v novinách, které vlastní politik.  

„Po těch šesti měsících musím říct, že opravdu v českých podmínkách nelze pracovat v novinách, které vlastní politik,“  vysvětlila svůj odchod Slonková na tiskové konferenci věnované svobodě novinářů. 

Slonková dodala, že nezávislost novin podle ní nelze omezovat. „Možná v budoucnu se objeví politik, který skutečně bude chtít mít nezávislé noviny, ale ve stavu, v jakém je nyní česká politika, to možné není,“ řekla. 

Čtěte také: Z Mafry odchází Jiří Kubík a šéfredaktor Metra Josef Rubeš

V podobném smyslu se vyjádřil i šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. „Klíčová otázka je, v jakém stavu česká média jsou, kdo v nich pracuje a kdo je vlastní, to určuje, co potom média dělají,“ uvedl Šimůnek. 

Slonková skončila ve funkci šéfredaktorky MF Dnes letos v červnu po pouhých šesti měsících. MF Dnes vydává Mafra, kterou vlastní ministr financí Andrej Babiš. 

Po odchodu Slonkové opouští Mafru řada novinářů. Z MF Dnes je to ředitel redakce Jiří Kubík a šéf reportérského oddělení Václav Dolejší, z bezplatného deníku Metro jeho šéfredaktor Josef Rubeš. 

Role médií v rusko-ukrajinském konfliktu

O důvodech, které Slonkovou vedly k odchodu z čela MF Dnes, dnes promluvila v diskusním setkání pořádaném nezávislou iniciativou Slabiky.cz a Knihovnou Václava Havla.

Na setkání se především hodnotila role médií ve zpravodajství o rusko-ukrajinském konfliktu. Diskuze se dále účastnil např. šéf Českého rozhlasu Petr Duhan, mediální analytik Jan Jirák a generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Čtěte také: Proč skončila Sabina Slonková 

Podle Jiráka se o roli v médií v tomto konfliktu lze zatím jen dohadovat. „Situace je příliš komplikovaná a nemůžeme vědět, o čem ten rusko-ukrajinský konflikt v tuto chvíli ve skutečnosti je,“ řekl Jirák, který působí jako vedoucí katedry mediálních studií Metropolitní univerzity Praha.

Zvláště kriticky se o informování českých médií vyjádřil Duhan, podle něhož média svoji roli v tomto případě nezvládla. „Já si myslím, že česká média až na malé výjimky naprosto selhala. Často slyšíme ospravedlnění,... ale myslím, že kolegové, a je jedno jestli z České televize, Českého rozhlasu nebo deníků či týdeníků, se nedokážou dobře orientovat v současné podobě propagandy, která zaznívá z ruské nebo ukrajinské strany a zaznívá i ze Spojených států.“

Čtěte také: Za pád letadla může Kyjev, tvrdí ruský ministr obrany

Podle ředitele ČT je výběr témat pro vysílání ovlivněn více faktory, mimo jiné i tím, co zdůrazňují politici, kteří například téma sankcí opakovaně vyzdvihují.

Čtěte také: Rusko nám posílá méně plynu, hlásí Slovensko a Polsko

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov