Svědek proti Rittigovi dostal podmínku za tunelování Neographu

Svědek proti Rittigovi dostal podmínku za tunelování NeographuNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Za tunelování papírny Neograph uložil soud Vladimíru Sittovi mladšímu roční podmíněný trest a dvouletý zákaz činnosti. Vinným uznal i Sittova otce, v jeho případě však upustil od potrestání. Muži, kteří svědčí proti lobbistovi Ivu Rittigovi v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, vinu odmítají. Stíhání označili za mstu lidí kolem Rittiga, což dnes připustil i soudce. Verdikt není pravomocný. 

Trestní stíhání Sitty mladšího inicioval někdejší spolumajitel Neographu Jan Janků. „Je nepochybné, že trestní oznámení bylo připraveno právníky z okolí inženýra Janků a Iva Rittiga. Mohlo jít o jakousi formu odplaty za zveřejnění vyvádění finančních prostředků z dopravního podniku hlavního města Prahy,“ konstatoval předseda senátu pražského městského soudu Alexander Sotolář. 

Státní zástupkyně požadovala pro bývalého obchodního ředitele Neographu Sittu mladšího okolo pěti až šesti let vězení. Pro jeho otce, někdejšího generálního šéfa firmy, navrhovala podmíněný trest. Muži podle ní zneužili informaci v obchodním styku. 

Sitta junior založil v prosinci 2009 firmu Avium Partners, jeho otec v září 2010 společnost Nanograph. Obžaloba tvrdí, že to udělali v úmyslu získat majetkový prospěch na úkor Neographu. Avium Partners papírně údajně vystavovala fiktivní faktury za zprostředkování obchodních příležitostí, Sitta starší prý zase využíval její majetek či stroje pro výrobu v Nanographu. Firmě tak prý Sittové způsobili škodu 8,2 milionu a 2,9 milionu korun. 

Verzi obžaloby ohledně Nanographu soud zcela odmítl s tím, že popsané skutky nejsou trestnými činy. Činnost okolo firmy Avium Partners naopak označil za trestnou. Sittovi mladšímu uložil vedle podmínky a zákazu činnosti v papírnách také povinnost uhradit Neographu 650.000 korun jako náhradu škody. Se zbytkem nároku firmu odkázal do civilního řízení. 

Mladší ze Sittů předal v roce 2010 policii údajné důkazy o tom, že Neograph zasílal provizi 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro pražský dopravní podnik společnosti Cokeville Assets, přičemž peníze prý dostával Rittig. V této kauze si vedle lobbisty a jeho právníků vyslechl obvinění i Janků. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články