‚Dohoda.‘ Řecké eurodrama je u konce. Prozatím

Řecká krize

‚Dohoda.‘ Řecké eurodrama je u konce. ProzatímSLEDUJEME ON LINE
Řecký premiér Alexis Tsipras Foto: Repro: ČT 24
Svět

Echo24

Po více než 17hodinovém maratonu se na summitu eurozóny podařilo dospět k dohodě. „Grexit už nehrozí,“ shrnul to šéf Evropské komise Jean Claude-Juncker. Evropští lídři se teď postupně na tiskových konferencích vyjadřují k dohodě. Z jejich slov je znát jen velmi opatrný optimismus. Dohoda předpokládá mimo jiné zřízení jakéhosi garančního fondu ve výši zhruba 50 miliard. Přísné podmínky ujednání teď musí ale ještě schválit řecký parlament a poté odmávnout i parlamenty některých zemí eurozóny. 

SLEDUJEME ON-LINE

13:25 Summit oficiálně skončil
Eurosummit vrcholných představitelů zemí eurozóny je oficiálně u konce a podle zahraničních reportérů se po 26 hodinách ustavičného vyjednávání podmínek pro setrvání Řecka v eurozóně stal nejdelším v historii Evropské unie. Lídři nyní opouštějí budovu v Bruselu.

12:50 Termíny a podmínky pro Řecko
Řecko musí před dohodou o novém programu z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) podat Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) žádost o pokračování podpůrného programu s platností od března 2016. Aby mu ji instituce udělily, musí Řecko do 15. července přijmout reformu systému DPH a rozšířit daňovou základnu v zájmu zvýšení daňových příjmů, podniknout první kroky ke zlepšení dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému, zajistit plnou právní nezávislost statistického úřadu, zřídit rozpočtovou radu a zavést poloautomatické výdajové škrty v případě odchýlení se od cílů stanovených pro primární rozpočtové přebytky.
Do 22. července pak dále udělat reformu soudních postupů v civilních řízeních a zavést rámec EU pro ozdravné postupy a řešení krizí úvěrových institucí.
Podrobnější výhled čtěte na našem partnerském webu Roklen24.cz.

12:35 Sliby máme, teď ještě činy, zní z EU
Britský premiér David Cameron je rád, že se ohledně Řecka podařilo dosáhnout dohody. Nepodceňuje ale úkol, jakým je realizace požadovaných reformních opatření, řekla podle agentury Reuters Cameronova mluvčí. Dohodu ocenili i slovenský prezident Andrej Kiska a rakouský prezident Heinz Fischer. „Znamená to jen začátek cesty, která bude těžká zejména pro Řecko,“ řekl Fischer v reakci na to, že Atény budou muset rychle zahájit tvrdé reformy.„Jsme velmi rádi, že došlo k posunu. Je úlohou Řecka, aby se zhostilo úkolů, které jsou na něj kladeny. Sliby nestačí, důležité jsou činy,“ uvedl Kiska, jehož země stejně jako Rakousko jsou součástí eurozóny.

12:03 Babiš s výsledkem summitu nesouhlasí
Ministr financí Andrej Babiš nepovažuje výsledek summitu eurozóny k Řecku za dobrý. ČTK sdělil, že za pár let může dojít ke stejné situaci. Řešením je podle něj odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů.

11:36 Euro a akcie díky dohodě posílily
Evropské akcie zahájily výrazným vzestupem, trh reaguje na zprávy o dohodě mezi eurozónou a Řeckem. Kurz eura smazal ztráty a posílil.

11:08 Euroskupina dnes projedná výstupy dohody
Výstupy se summitu eurozóny dnes projednají ministři financí eurozóny, tzv. euroskupina. Měli by se v Bruselu sejít od 13:30.

10:55 Přiblížilo se opětovné otevření řeckých bank?
Z uzavřené dohody, jež vzešla ze 17 hodinového summitu lídrů eurozóny, vyplývá i to, že Evropská centrální banka, které Řecko dluží 27 miliard eur, neukončí program nouzové likvidity řeckým bankám v rámci programu ELA, jak bylo před jednáním avizováno. Naopak by mohla program navýšit a umožnit tak bankovním institucím v středomořském státě, aby se po týdnu opět otevřely. Podle další zveřejněné pasáže dohody, jež hovoří o krátkodobé půjčce ze staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM), by země měla dostat 7 miliard eur do příštího pondělí a dodatečných 5 miliard do poloviny srpna. Garance za tuto půjčku se týkají i České republiky, Česko by ručilo za 1,13 procenta výše této půjčky. O půjčce mají ještě jednat ministři financí.

10:30 Babiš se na schůzku do Bruselu nedostaví
Záchranný program pro Řecko musí schválit všech 28 ministrů financí evropských zemí. Týká se to tedy i České republiky. Andrej Babiš však na zítřejší schůzku ministrů financí nepojede.

10:15 Řecko dostane na splacení dluhu více času
,,Evropa zvítězila,“ řekl francouzský prezident François Hollande a potvrdil, že dohoda obsahuje také případné přehodnocení řeckého dluhu tak, že by se prodloužila doba jeho splatnosti evropským institucím. Z celkového enormního dluhu, který činí 320 miliard eur (8,7 bilionu korun), stát na pokraji krachu dluží nejvíce Německu (68 miliard eur), Francii (44 miliard eur) a Itálii (38 miliard eur). Kromě dalších zemí dluží také dohromady 47 miliard eur Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské centrální bance. 

9:55 Tsipras: Bylo potřeba přijmout odpovědnost
,,Evropě jsme poslali zprávu o důstojnosti,“ řekl řecký premiér Tsipras a prohlásil, že bylo potřeba přijmout odpovědnost a rozhodnout tak, aby se podařilo zabránit nejextrémnějším plánům „konzervativních kruhů“ v Evropě. ,,Bojovali jsme v tvrdé bitvě, ve které bylo třeba čelit těžkým rozhodnutím,“ řekl premiér. A dodal, že břemena, která s radikálními opatřeními přicházejí, budou rovnoměrně rozdělena mezi všechny sociální vrstvy – a tedy i mezi ty, kteří je za krize nenesli. ,,Potřebujeme radikální reformy, abychom se zbavili staré oligarchie,“ řekl Tsipras. 

9:43 Některé z bodů zasáhnou všechny členy EU
Některé ze záruk se budou týkat všech členů EU, odvětil na dotaz Českého rozhlasu předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Šéf euroskupiny také řekl, že jádrem jejich jednání, které summitu předcházelo, byla důvěra a dodal, že se všechny strany velmi snažily dostat jihoevropskou zemi opět na palubu. ,,Budeme připraveni o bodech jednat,“ řekl na tiskové konferenci Djisselbloem. 

9:30 Merkelová: Žádný plán B nemáme
 ,,Nemám žádný důvod, abych pochybovala o tom, že se nám podaří vytyčený rozvrh dodržet, zákony jsou již připraveny takže se nám podaří důvěru obnovit. Německá kancléřka Angela Merkelová na své tiskové konferenci řekla, že výhody dohody převažují nad nevýhodami a Řecko má podle ní velkou šanci na to, aby se vrátilo na cestu růstu a varovala také, že s Řeckem to nemůže fungovat jako v minulosti. ,,Řecko nám opět potvrdilo, že chce zůstat v eurozóně, jednání byla tvrdá a některé podmínky jsou drsné, ale je to proto, aby ESM mohl být uskutečněn,“ dodala s tím, že žádný plán B zatím nemají.

9:18 „Grexit už nehrozí“
Po Donaldu Tuskovi se k mikrofonu postavil šéf Evropské komise – tedy jakési bruselské exekutivy – Jean-Claude Juncker. Podařilo se nám vyhnout grexitu, oznámil. Juncker je také přesvědčený, že řecký parlament všechny potřebné zákony schválí. ,,Nejsou vítězové ani poražení,“ řekl na závěr.

9:15 „Řecko má opět naši důvěru“
Předseda Evropské rady Donald Tusk na tiskové konferenci po summitu řekl, že nyní je hlavní, aby řecký parlament uzavřené dohody schválil. Až poté se podle něj Řecko může navrátit zpět do Evropské unie. ,,Dnes jsme měli jediný cíl, dosáhnout dohody a té jsme dosáhli. Řecko má opět důvěru evropských partnerů,“ řekl Tusk. 

9:00 Tusk potvrdil uzavření dohody
Předseda Evropské rady na svém twitterovém účtu potvrdil uzavření dohody s Řeckem. ,,Dohoda byla dosažena jednohlasně, všichni jsou připraveni jednat o dalším záchranném programu pro Řecko, podmíněném důležitými reformami,“ uvedl někdejší polský premiér Tusk. Dosažení dohody potvrdil na sociální sítí chvíli před Tuskem i maltský premiér Joseph Muscat.

8:47 Dohoda uzavřena?
Belgický premiér Chrales Michell právě na Twitter napsal ,,dohoda“, což znamená, že politici se po 16 hodinách dokázali nad návrhem reforem pro Řecko shodnout a uzavřít dohodu, která krachující stát udrží v eurozóně. Chvíli před tímto tweetem vystoupil před novináři krátce i předseda Evropské rady Donald Tusk a řekl, že jednání na summitu byla obnovena a že návrh dohody je na stole.

8:15 Zbývá už jen jedna otázka?
Někteří vrcholní politici zemí eurozóny brzo ráno začali mimořádný summit po 16 hodinách opouštět s tím, že se musí vrátit do svých zemí s tím, že mají nezrušitelné povinnosti. Tak odjeli například litevská prezidentka nebo premiér Slovinska Miro Cernar, kteří novinářům řekli, že dohoda je už velmi blízko. ,,Na stole zůstává už jen jedna otevřená otázka,“ řekl při odchodu tisku premiér.

7:11 Noční jednání, nové návrhy, ale stále bez dohody
Mimořádný summit eurozóny pokračoval i v noci, žádná dohoda ale zatím nebyla uzavřena. Podle BBC je na stole již šestý návrh společného dokumentu. Už v něm není možnost, že by Řecko „dočasné“ opustilo eurozónu. Muselo by ale mimo jiné umožnit přítomnost zástupců mezinárodních věřitelů (hlavně MMF) na svých úřadech a především, řecký parlament by musel nejpozději do středy schválit dohodnuté reformy.

0:40 Summit pokračuje
Podle dostupných informací především Německo naléhá na Řeky, aby přijali a hlavně splnili velmi tvrdé podmínky předtím, než budou moci jednání o třetím záchranném programu pro Řecko vůbec začít. 

0:15 Lhůta vypršela
Dříve avizovaná poslední lhůta pro dohodu s Řeckem s půlnocí vypršela aniž došlo k dohodě. Summit pokračuje, výsledek je nejistý

23:40 Další pauza
Eurosummit je opět přerušen, aby měli jeho účastníci možnost bilaterálních jednání.

23:03 Summit se protahuje, Řekové nesouhlasí
Summit patrně do půlnoci neskončí. Vyjednavači nejsou zatím při projednávání ani v polovině dokumentu, který stanovuje Řekům přísné podmínky, za kterých by se mohli udržet v eurozóně. Sami Řekové údajně nesouhlasí se čtyřmi body navrhovaných reforem, mimo jiné s tím, že by do tří dnů měl řecký parlament reformy schválit.
 

22:37 Tsipras se prý chce dohodnout
Zdroj z řecké vlády podle agentury AP řekl, že premiér Alexis Tsipras se chce na dnešním jednání eurosummitu v Bruselu s evropskými věřiteli dohodnout, aby zabránil kolapsu řeckých bank. Zdroj řekl, že prezident Evropské centrální banky Mario Draghi ministry financí eurozóny varoval, že jsou řecké banky v ohrožení a že naléhavě nutné se dohodnout.

21:30 Čeká se dlouhé jednání
Podle zpravodaje ČTK očekává Donald Tusk nejméně ještě jedno přerušení summitu, během kterého by mohla proběhnout bilaterální jednání. Jednání špiček eurozóny se tak může velmi protáhnout

 

20:48 Protest v Aténách
 Aténách se chystají protesty proti dalším úsporným opatřením, která Evropská unie patrně Řecku uloží.

20:39 Nobelista Stiglitz kritizuje Německo
Německo neukazuje v současných jednáních kolem řecké dluhové krize dostatek solidarity, řekl v rozhovoru s agenturou AFP nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. „Ukázal se nedostatek solidarity, který předvedlo Německo. Nemůžete vést eurozónu, když nemáte alespoň základní špetku solidarity,“ řekl. „Je jasné, že Německo zasadilo tvrdou ránu a podkopalo Evropu,“ dodal.

20:27 Byl to duševní waterboarding
Jeden z vysoce postavených účastníků bruselského summitu nazval separátní schůzku Merkelové a Hollanda s Tsiprasem „rozsáhlým duševním waterboardingem“.  Informuje o tom britský Guardian.  

20:10 Rozvržení táborů v eurozóně podle Guardianu
Britský deník Guardian vytvořil mapu, kde rozděluje země eurozóny mezi ty, které jsou otevřeně pro odchod Řecka z eurozóny, pak ty, jež jsou proti Grexitu a třetí skupinu zemí, které by se mu rády vyhnuly, ale když by nebyla jiná možnost, tak by souhlasily. Mezi ,,progrexitové“ státy patří kromě Německa například Slovensko, Finsko, Nizozemí, Belgie nebo Rakousko. K Francii, jež se snaží Řecko v eurozóně udržet za každou cenu se přidala Itálie, Španělsko a Lucembursko. Slovinsko, Estonsko nebo Irsko stojí mezi. 

19:50 Summit po separátní schůzce opět zasedl

19:25 Ministr financí Andrej Babiš tweetuje o řecké krizi
Nejdříve napsal, že jižní stát nemůže své dluhy nikdy splatit a že Grexit bude nevyhnutelný stejně jako odpuštění jeho dluhů. Ve druhém příspěvku pochválil přístup Finska, kde nedávné volby vyhrála Strana středu v čele s premiérem Juhou Sipilouem, který nahradil Alexandra Stubba, nynějšího ministra financí, jež vyjednává v euroskupině o osudu Řecka. Podle Babiše je postoj Finska takový i proto, že Sipila je dobrý podnikatel.

18:45 Předseda Donald Tusk přerušil summit
Chtěl dát prostor dvoustranným jednáním, od kterých si slibuje nalezení kompromisu. Oznámil to Tuskův mluvčí Preben Aamann. Řecký premiér Alexis Tsipras a jeho ministr financí Euklid Tsakalotos nyní jednají s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Předseda Evropské rady Donald Tusk přerušil summit eurozóny, který se zabývá řeckou dluhovou krizí. 

18:20 Seznam reforem pro Řecko 
K novinářům pronikl návrh reforem, které má Řecko zajistit už do středy 15. července, pokud chce získat třetí záchranný program a vyhnout se odchodu z eurozóny. Tuto kopii dala na Twitter zpravodajka serveru POLITICO Europe Tara Palmeriová. Na seznamu je například zefektivnění sazby DPH, rozšíření daňové základny, zajištění nezávislosti statistického úřadu, zavedení automatických výdajových škrtů, privatizace elektrické rozvodné sítě nebo jasné rozhodnutí, jak naložit se ztrátovými úvěry bank.

17:55 Řecko bude potřebovat až 86 miliard eur
Podle písemných výsledků jednání euroskupiny, které skončilo těsně před začátkem summitu eurozóny, bude Řecko na další tři roky potřebovat finanční o pomoc mezi 82 a 86 miliardami eur. Píše se to v oficiálním dokumentu, který získali reportéři v Bruselu. Kromě tohoto návrhu na zvážení nové částky, výsledný dokument obsahoval i německý návrh na Grexit v případě, že by se eurozóna s Tsiprasovým státem nedohodla. 

17:35 50 miliard z řecké privatizace do fondu EU?
Myšlenka, aby Řecko převedlo 50 miliard eur z privatizace státního majetku do zvláštního fondu a z něj zaplatilo dluhy, nepochází z Německa. Řekl to dnes předseda Evropského parlamentu, Němec Martin Schulz. Podle něj s tím přišlo Lucembursko. „(Jean-Claude) Juncker přišel s myšlenkou, že majetek určený k privatizaci je možné použít k řešení řeckého dluhu… Záměrem je stabilizovat možnosti Řecka, a tím stabilizovat i jeho dluh,“ řekl Schulz. Lucemburčan Juncker je zároveň předsedou Evropské komise. Šéf Evropského parlamentu ale trvá na tom, že zodpovědnost za prodej majetku by mělo mít Řecko. „Myslím, že nelze očekávat, aby státní majetek Řecka dostal někdo jiný, aby se o něj postaral,“ citoval Schulze britský The Telegraph.

17:00 Eurozóna dala Řecku čas do středy
Ministři zemí eurozóny dali Řecku čas do středy, aby schválilo nové zákony jako podmínku k jednání o záchranném programu. Řekl to dnes finský ministr financí Alexander Stubb. Pokud se Řecko na novém záchranném programu nedohodne, stále existuje možnost, že bude muset opustit eurozónu.

16:21 Summit eurozóny začal

16:18 Lídři eurozóny rozhodnou
„Už jsme ušli dlouhou cestu, některé zásadní otázky ale zůstávají. Podáme zprávu lídrům (eurozóny) a oni zcela jistě budou moci rozhodnout,“ řekl před začátkem jednání vrcholných představitelů eurozóny nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. Ten předsedá euroskupině, tedy ministrům financí zemí eurozóny, kteří o Řecku od soboty jednají v Bruselu.

16:10 Jednání euroskupiny skončilo

15:50 Merkelová: K dohodě nedojde
,,Nejdůležitější hodnota chybí. A je to důvěra. K dohodě nemohlo dojít v žádném případě,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová reportérům předtím než vešla do budovy, kde budou od čtyř hodin lídři států eurozóny o osudu Řecka jednat. Také novináře varovala, že je velmi nepravděpodobné, že by euroskupina došla jednohlasnému rozhodnutí.

15:35 Juncker bude bojovat až do konce
,,Do poslední milisekundy budu pracovat na tom, aby se našlo řešení, a doufám, že se to podaří,“ řekl před summitem eurozóny šéf Evropské komise Juncker. Podobně vnímá situaci i předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, který při příchodu novinářům řekl, že budoucnost Evropy je nyní v sázce.

15:30 Zatím žádný verdikt pro Řecko
Ministři financí nedali ani po mnohahodinovém jednání lídrům eurozóny společné stanovisko týkající se řeckého návrhu. Před summitem eurozóny to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Připomněla, že mnoho zemí Řecku nedůvěřuje. Nejde podle ní o dohodu za každou cenu. Francouzský prezident Francois Hollande před summitem prohlásil, že nyní jde o to, zda Řecko v příštích dnech zůstane v eurozóně. Podle něj není možný žádný dočasný odchod z eura.

15:25 Tsipras: Evropě dlužím kompromis
„Jsem připraven ke kompromisu. Dlužíme to lidem v Evropě, kteří chtějí Evropu jednotnou a ne rozdělenou. Můžeme dnes v noci dosáhnout dohody, pokud ji všechny strany chtějí,“ řekl před začátkem summitu eurozóny řecký premiér Alexis Tsipras.

14:55 Atény musí změnit důchodový a daňový systém
Jednání s Řeckem o třetím záchranném balíku finanční pomoci nebudou moci začít dříve, než vláda v Aténách změní daňový a důchodový systém a dokud neposílí nezávislost statistického úřadu, píše Reuters s odkazem na návrh závěrů z dnešní schůzky ministrů financí zemí eurozóny. „Euroskupina… dospěla k závěru, že ještě nebyly vytvořeny základy pro začátek jednání o novém (záchranném) programu,“ uvádí se v textu. Ministři financí se na přístupu k řecké krizi nedokázali shodnout na sobotním jednání a schůzka proto pokračovala dnes. Později odpoledne na ni má navázat summit zemí sdílejících euro.

14:45 Řecko by na uplatnění reforem dostalo týden
Podle reportérky České televize v Bruselu Kateřiny Procházkové se v Bruselu mluví o tom, že by Řecko mělo do příštího pondělí reformy, které předložilo společně s radikálními škrty euroskupině, zavést v reálu. K tomu jsou ovšem někteří ministři financí eurozóny značně skeptičtí. Právě důvěra v to, že řecká vláda po případném uzavření dohody, reformy schválí a uskuteční, byla předmětem včerejších jednání, která o půlnoci neskončila s žádným výsledkem.

14:40 Německý tábor chce počkat do středy
Země, které zastávají tvrdý postoj k Řecku, chtějí čekat do středy, zda další návrh reforem projde řeckým parlamentem. Grexit, tedy odchod Řecka z eurozóny, není na pořadu dnešního summitu, cituje reportérka Financial Times nejmenovaného představitele eurozóny.

14:30 Grexit dnes na pořadu jednání nebude
Podle pařížské pobočky novin Financial Times se vrcholní představitelé zemí eurozóny dnes od čtyř hodin o možnosti vystoupení Řecka z eurozóny bavit nebudou. Místo toho budou lídři pracovat na vylepšení tzv. Plánu A, tedy podobě finanční podoby jihoevropskému státu. Informace pochází od jednoho z politiků eurozóny, který se účastnil jednání ministrů financí eurozóny, jež začalo dnes dopoledne. ,,To by dalo zelenou Evropské centrální bance, aby znovu navýšila program nouzové likvidity (ELA) řeckým bankám,“ řekl evropský představitel agentuře AP.  

14:20 Řecké musí návrhy vylepšit
Řecko bude muset před začátkem jednání o další pomoci vylepšit své reformní návrhy. Vyplývá to z návrhu závěrů ze schůzky euroskupiny, píše agentura Reuters.

14:00 Řekům s návrhy nepomáhali jen Francouzi
Podle Frankfurter Algemeine Zeitung Řekům se sepisováním návrhů nepomáhali pouze Francouzi, ale také úředníci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Francie, kromě toho, že mezi členskými státy platí za největšího obhájce Řecka, kterému pomáhala s vytvářením reforem a škrtů, také na včerejších schůzích působila jako prostředník mezi Řeckem a Německem. Germánský, který nyní podporuje spíše Grexit, odmítl s Řeky jednat kvůli návrhům, jež považoval německý ministr financí za nedostatečné.

13:50 Na včerejších jednáních padaly ostré výrazy
Podle italského reportéra televize ERT se na včerejších jednáních dostali do hádky německý ministr financí Wolfgang Schauble s šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim. ,,Myslíte si, že jsem snad blázen?“ křičel údajně Schauble na Draghiho. 

13:20 Co stojí za zrušením summitu EU?
Dobře informovaný představitel EU řekl novinářům v Bruselu, že za Tuskovým zrušením odpoledního summitu celé EU není třeba hledat nic hlubšího než snahu zajistit dostatek času pro jednání lídrů zemí eurozóny. To by mělo začít dnes v 16:00.

13:05 Ke Grexitu dojít nesmí, míní lucemburský ministr
Ministr zahraničí Lucemburska Jean Asselborn dnes řekl, že Řecko z eurozóny ani z Evropské unie odejít nesmí. ,,Pro Německo a jeho postavení v Evropské unii by se to stalo osudným,“ řekl politik mnichovským novinám Sueddeutsche Zeitung a dodal, že jestli Německo podpoří Grexit, spustí to následně hluboký spor s Francií, což by znamenalo katastrofu pro Evropu. ,,Zodpovědnost Německa je obrovská. Hlavní je nevyvolávat duchy minulosti.“

12:50 Kalousek: Řecko by v eurozóně zůstat mělo
V zájmu České republiky by bylo, kdyby Řecko mohlo zůstat v eurozóně, ale pouze pokud by plnilo sliby a platilo dluhy, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce bývalý ministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. 

12:30 Nízká důvěra vůči Řekům je problém
Český premiér Bohuslav Sobotka s ohledem na zrušení unijního summitu odvolal svou dnešní plánovanou cestu do Bruselu. „Problémem je… nízká důvěra k ochotě Řeků skutečně realizovat návrhy, se kterými v posledních dnech přišli. Jsou to totiž z velké části stejné reformy, které řečtí občané odmítli v nedávném referendu a které řecká vláda ještě nedávno označovala za vydírání a ponižování Řecka. Nicméně vůle jednat dál na úrovni eurozóny stále převazuje. Nezávidím opravdu ECB (Evropské centrální bance), která bude muset v krátkém čase znovu rozhodovat o nouzovém financování řeckých bank. I proto je důležité, aby dnešní jednání vyslala jasný signál o tom, zda je dohoda o setrvání Řecka v měnové unii možná,“ uvedl Sobotka v komentáři, který zveřejnil jeho tiskový odbor.

11:34 Jednání euroskupiny začalo

11:25 Získá komise mandát pro vyjednávání?
Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis doufá, že dnes se euroskupina v jednáních posune. „Je relativně nepravděpodobné, že Evropská komise dnes získá mandát ke startu formálních jednání o třetím programu,“ podotkl. Euroskupina ale podle něj připraví půdu pro odpolední diskusi lídrů zemí eurozóny. Zrušen už ale byl původně svolaný mimořádný summit celé Evorpské unie. 

11:00 Slovenský ministr od dnešních jednání nic neočekává
Slovenský ministr financí Kažimír prohlásil, že není možné dnes dospět k nějakému závěru, neboť důvěra je velmi narušena. „Lídrům můžeme dnes dát nějaká doporučení a to je vše,“ řekl s odkazem na odpolední plánovaný summit eurozóny.

10:30 Finský ministr vidí u řeckých slibů tři klíčové elementy
Podle Stubba jsou ale v případě řeckých reformních slibů tři „lakmusové papírky“, které je potřeba hlídat. Prvním je stabilita eurozóny i řeckých financí, druhým udržitelnost řeckého dluhu a třetím základní financování řeckých potřeb. Tyto otázky musí být spojené s velmi tvrdými podmínkami týkajícími se penzí, daně z přidané hodnoty či třeba strukturálními reformami, míní finský ministr. „Stále máme naději, ale jsme velmi daleko od toho, co potřebujeme,“ uvedl. Pokud by jednání postupovala na škále od jedné k deseti, nachází se nyní euroskupina podle něj mezi body tři a čtyři.

10:01 Vrcholný summit nebude
Dnešní večerní summit Evropské unie k Řecku byl zrušen a uskuteční se jen vrcholná schůzka eurozóny. Na twitteru o tom informoval státní tajemník pro evropské záležitosti při úřadu české vlády Tomáš Prouza. Informace se vzápětí objevila i na twitterovém účtu šéfa unijních summitů Donalda Tuska, který potvrdil, že rokování eurozóny začne v 16:00 SELČ. „Budeme jednat, dokud nedospějeme k závěru o Řecku,“ napsal předseda Evropské rady Tusk. 

8:17 Ministři budou hledat dohodu i dopoledne
Ministři financí zemí platících eurem budou dopoledne pokračovat v jednání o novém záchranném programu pro Řecko. Odpoledne se pak uskuteční mimořádné jednání premiérů a prezidentů eurozóny a podvečer summit celé Evropské unie. 

7:55 Finský ministr s tajným mandátem
Klíčový výbor finského parlamentu nařídil ministru financí Alexandru Stubbovi, aby na sobotním zasedání svých kolegů z eurozóny v Bruselu vyjednával o odchodu Řecka z eurozóny. Uvedla to večer finská veřejnoprávní televize YLE. Parlament to nepotvrdil a Stubb na síti Twitter už odpoledne napsal, že nemá právo zveřejnit mandát, který mu výbor dal. 

0:35 Jednání bez výsledku
Sobotní jednání ministrů financí zemí platících eurem o novém záchranném programu pro Řecko bylo okolo půlnoci bez závěru přerušeno. Na twitteru to oznámil finský ministr Alexander Stubb. Šéfové státních pokladen zemí eurozóny se ještě jednou sejdou dnes dopoledne v 11:00 SELČ, řekl při odchodu šéf euroskupiny, nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem. 

22:20 Merkelová údajně souhlasí
Německá agentura DPA později večer uvedla, že podle jejích informací byl nápad na pozastavení členství Řecka odsouhlasen německou kancléřkou Angelou Merkelovou i lídrem SPD Sigmarem Gabrielem. Existuje údajně také písemná verze návrhu, napsal na Twitteru zpravodaj německé televizní stanice ZDF Stefan Leifert. 

21:23 Tvrdý postoj Německa
Ani více než čtyři hodiny zatím nestačily ministrům financí zemí platících eurem, aby rozhodli, zda dají zelenou ke startu vyjednávání mezi Řeckem a záchranným fondem eurozóny o novém programu finanční pomoci pro zadluženou zemi. Už odpoledne bylo ze slov šéfů státních pokladen patrné, jak hluboce poslední vývoj poškodil důvěru eurozóny vůči řeckým partnerům a jejich schopnosti a odhodlání skutečně prosadit nyní slibované reformy. Je také zřejmé, že některé země, například Německo, mají vůči Řecku výrazně tvrdší postoj než jiné státy eurozóny. 

21:10 Podpořte reformy, nebo odstupte
Poslanci i ministři za řeckou vládnoucí stranu SYRIZA by měli odstoupit, pokud nesouhlasí s vládní politikou reforem výměnou za finanční pomoc. Řekl to dnes řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Ministr v televizi Mega TV také uvedl, že nedávno zavedená omezení pohybu kapitálu zůstanou v platnosti nejméně dva měsíce, banky by se ale mohly otevřít už příští týden. 

19:45 Písemný návrh Německa na Grexit je již v oběhu
Návrh německého ministra financí Wolfganga Schäubleho na „dočasný odchod Řecka z eurozóny“ se na jednání euroskupiny zatím neprobíral. Existuje ale a jeho písemná verze už je v oběhu, napsal na Twitteru zpravodaj německé televizní stanice ZDF Stefan Leifert.

19:20 Řecké vládní zdroje popírají, že by se německý ministr na jednáních o Grexitu zmínil
„Otázku odchodu Řecka z eurozóny na schůzce euroskupiny nezmínil nikdo, ani (německý ministr financí Wolfgang) Schäuble,“ řekl zdroj. Další řecký činitel řekl, že takové zprávy na jednání euroskupiny nikdo nezmínil.

18:55 Německý ministr financí Schauble považuje řecké reformy za nedostatečné 
Německé ministerstvo financí se domnívá, že nejnovější reformní návrhy řecké vlády nejsou dostatečné a navrhuje Aténám dva alternativní směry, napsal německý list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Místo toho německé ministerstvo Řecku vytyčilo dvě alternativní možnosti. V rámci té první by Řecko své návrhy urychleně zlepšilo a převedlo by majetek v objemu 50 miliard eur na fond, z něhož by zaplatilo dluh. Druhý scénář předpokládá, že si Řecko vezme z eurozóny alespoň na pět let „oddechový čas“. Mezitím zůstane členem Evropské unie a čas využije k restrukturalizaci dluhu.

18:15 Řecko bude potřebovat 74 miliard eur
Řecko bude do července 2018 potřebovat novou finanční pomoc v objemu přibližně 74 miliard eur (zhruba dva biliony Kč). Uvedla to Evropská komise v podkladech pro dnešní zasedání euroskupiny. Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje tuto sumu o čtyři miliardy eur vyšší. Komise vyčíslila, že pro vyrovnání řeckých závazků během následujících tří let bude zapotřebí 81,7 miliardy eur. Z toho úhrady splatné jistiny a úroků budou činit 53,7 miliardy eur, předpokládané úhrady nedoplatků dosáhnou sedm miliard eur, stát bude jako finanční rezervu potřebovat 4,5 miliardy eur a řecké banky budou muset dostat na rekapitalizaci 25 miliard eur.

18:00 Banky v Řecku by se měly otevřít během příštího týdne 
Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis zpravodaji BBC řekl, že pokud se Řecko s věřiteli dohodne, řecké banky se „znovu otevřou velmi brzy. Během týdne.“ Řekové nemohou provádět bankovní transakce a chodit si do bank pro větší výběry již od 29. června, kdy omezily i výběry z bankomatů na 60 eur z jedné karty na den. Vláda tím chtěla zabránit masivnímu vybírání z bankomatů a panickému shromažďování hotovosti.

17:00 Tsipras vymění některé ministry ze SYRIZY
Řecký premiér Alexis Tsipras příští týden pravděpodobně vymění některé členy své vlády, píše na svém webu list Kathimerini. Sedmnáct členů Tsiprasovy levicové strany SYRIZA, včetně dvou ministrů a předsedy parlamentu, totiž v noci na dnešek nehlasovalo o reformních návrzích řecké vlády v souladu se stranickým doporučením. Reformní návrhy, které nakonec parlament většinou hlasů a s přispěním opozice schválil, tvoří základ pro jednání s věřiteli o získání nové finanční pomoci.

16:20 Francie musí tlumočit řecké návrhy Německu
Francie bude hrát roli prostředníka s Německem, které jednoznačně nepřijímá řecké sliby, píše korespondent BBC.

15:31 Jednání euroskupiny začalo

15:00 Důvěra je pro šéfa euroskupiny to hlavní
,,Otázka důvěry je zásadní věc,“ řekl při příchodu na jednání euroskupiny její šéf Jeroen Dijsselbloem a dodal, že očekává, že dnešní jednání budou složitá. Eurozóna má pochyby, zda Řekové splní sliby.

14:50 Nová dohoda bude horší
Španělský premiér Mariano Rajoy uvedl, že nová dohoda s Řeckem bude horší než ta předchozí, napsala bruselská zpravodajka agentury EFE.

14:10 Hlasování v řeckém parlamentu ukázalo vůli
Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombroviskis vidí z řecké strany vůli k dosažení dohody a nynější hlasování v řeckém parlamentu podle něj ukázalo, že tam existuje k prosazení potřebná většina. Jsou však stále věci a otázky, které je potřeba vyřešit. „Dnes bychom měli mluvit o tom, zda dát Evropské komisi mandát, aby společně s Evropskou centrální bankou a v těsné spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem začala jednání o programu,“ řekl.

13:55 Řecké návrhy jsou pozitivní překvapení 
Rakouský ministr financí Schelling uvedl, že poslední návrhy jsou ze strany Řecka pozitivním překvapením. Chybějí ale záruky, že Řekové slibované reformy uskuteční.

13:30 Řecký a francouzský ministr financí se sejdou v zákulisí ještě před hlavním jednáním
Agentura AFP píše, že před schůzkou euroskupiny se ještě schází na bilaterálním jednání francouzský ministr financí Michel Sapin a řecký ministr Euklidis Tsakalotos. Zákulisní aktivita francouzských diplomatů a vysokých funkcionářů ministerstva financí, kteří se snaží zabránit odchodu Řecka z eurozóny, byla v posledních dnech velmi vysoká, uvádí francouzské zdroje.

13:00 Dohoda podle interních zdrojů není vůbec jistá 
Agentura Reuters uvádí, že podle dvou zdrojů obeznámených s pracovním jednáním předcházejícím odpolednímu zasedání ministrů financí eurozóny není jisté, že se nad řeckým návrhem podaří dosáhnout dohody. Jeden ze zdrojů tvrdí, že zatímco ještě v pátek si byl dohodou téměř jistý, nyní má opačný dojem. Finanční požadavky Řeků pro příští tři roky budou možná příliš vysoké a nečekané, řekl zdroj. Druhý zdroj podle Reuters uvádí, že šance na dosažení dohody, která by umožnila další vyjednávání, jsou nyní 60 ku 40.

12:30 Podle agentury DPA je před jednáním ministrů financí euroskupiny šance k dosažení dohody 50 na 50

11:54 Výsledek dnešního jednání je otevřený 
Podle agentury Reuters to řekl mluvčí německého ministerstva financí Frank Paul Weber. Zároveň se vyhnul komentování spekulací, že jeho šéf Wolfgang Schäuble je s návrhem Atén nespokojen. Mluvčí Weber odmítl komentovat článek německého bulvárního deníku Bild, který napsal, že šéf německého resortu financí považuje řecký návrh za „nedostatečný“ a je proti dalšímu vyjednávání s vládou v Aténách. 

11:15  Eurozóna bude dnes jednat v Bruselu
Návrhy Řecka se dnes budou zabývat ministři financí eurozóny, kteří rozhodnou, zda má smysl o poskytnutí pomoci jednat. Ve tři hodiny odpoledne začne meeting euroskupiny v čele s Jeroenem Dijsselbloemem, kde řecký ministr představí návrhy schválené řeckým parlamentem a bude muset získat souhlas všech 18 ministrů. 

7:57 AFP: Nová pomoc Řecku by mohla činit 74 miliard eur
Představitelé Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) hodnotí reformní návrhy řecké vlády kladně a považují je za základ pro jednání o novém balíku pomoci v hodnotě 74 miliard eur (zhruba dva biliony Kč). Uvedly to zdroje agentury AFP. Balík pomoci by podle zdrojů zahrnoval 58 miliard eur z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a 16 miliard eur od MMF.

2.59 Řecký parlament schválil reformy
Řecký parlament dnes schválil použití reformních návrhů řecké vlády jako základu pro jednání s věřiteli o získání nové finanční pomoci. Informovala o tom agentura AP. Návrhy se budou odpoledne zabývat ministři financí eurozóny, kteří rozhodnou, zda má smysl o poskytnutí pomoci jednat.  

Mluvčí německého ministerstva financí Frank Paul Weber už dříve řekl, že výsledek dnešního jednání je zcela otevřený, a odmítl komentovat články německého tisku k údajným stanoviskům svého úřadu Deník Bild napsal, že Schäuble považuje řecký návrh za „nedostatečný“ a že je proti dalšímu vyjednávání. Také podle FAS si ministerstvo myslí, že řecké návrhy nejdou dostatečně daleko. „Tyto návrhy postrádají zásadní reformy, které by modernizovaly zemi a přinesly jí dlouhodobý hospodářský růst a udržitelný rozvoj,“ citoval list z dokumentu ministerstva. 

Schäubleho úřad podle listu předložil dva alternativní návrhy dalšího postupu. Podle prvního by Atény své návrhy urychleně vylepšily a do fondu, z něhož by se splácel řecký dluh, by přesunuly řecký majetek v hodnotě 50 miliard eur (1,35 bilionu Kč). Druhý scénář navrhuje, aby si Řecko vzalo „timeout“, kdy by na nejméně pět let přerušilo členství v eurozóně a během té doby by restrukturalizovalo svůj dluh. 

Řecká vláda ve čtvrtek předala představitelům eurozóny reformní plán zahrnující tvrdá úsporná opatření, podobná těm, která řečtí voliči v nedělním referendu s velkou převahou odmítli. Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu dnes informovali členské země eurozóny, že za určitých podmínek jsou nové řecké návrhy „základem pro jednání o novém záchranném programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM)“. 

Podle komentátora z německého týdeníku Der Spiegel není pro evropské politiky rozhodující jen podoba a obsah reforem, ale i jejich pozdější uplatnění, které bude už na řecké vládě, jejíž důvěryhodnost je pro něj stejně důležitým tématem dneška. ,,Začíná být jasné, že dnes nebudou hlavní řecké návrhy, ale nedostatek důvěry v řeckou vládu,“ píše novinář na svém twitteru.

Čtěte také: Řecko nezvládá příval uprchlíků. A může být ještě hůře