Zemanova čínská estráda a nic. Sílí jen predátoři z J&T

Zemanova čínská estráda a nic. Sílí jen predátoři z J&T 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Číňani jsou známi tím, že mají rádi pompu. Prezident Miloš Zeman jim ji stejně jako britská královna Alžběta nebo Barack Obama dopřál. Servilita českého prezidenta šla těžce za hranu toho, nač je Peking na západě zvyklý. Některé výroky, jako ten v rozhovoru pro čínskou televizi, že už „nejsme v područí EU a USA“, šly za hranu intelektuální handicapovanosti.

A co je skutečným výsledkem celé té čínské estrády, kdy byla zavřená část Prahy pro běžnou dopravu a život? Prezident si pěkně na hradní stránky vyvěsil tabulku všech přislíbených čínských investic pro roky 2016 až 2020 a dochází k závratné sumě 10,9 miliardy eur (tedy nějakých 270 miliard korun).

Při pozorné četbě všech těch smluv a memorand o porozumění je zřejmé, že jsou to většinou vzdušné zámky ve stylu: dohodli jsme se, že se zkusíme dohodnout. Obchody jsou v úplných počátcích, kdy se partneři oťukávají. Je to podobné jako při prezidentových misích do Číny. Velká propaganda – a pak s odstupem času velké nic. Čínský kapitál tady tvoří 0,36 procenta celkových investic.

Čtěte také: PŘEHLEDNĚ: Kam potečou čínské miliardy. Vydělají finančníci i Nečas

Jediné, co skutečně ze všech těch memorand vystupuje, je dohoda, že čínská CEFC nezíská ve finanční skupině J&T jen třicet, ale rovnou padesát procent. Dohromady by do toho měla investovat kolem 27 miliard korun. To už je docela významný nástup do tuzemského bankovnictví. J&T ale zdůrazňuje, že si přesto podrží manažerskou kontrolu. CEFC navíc vyhrál první kolo veřejné soutěže o českou GE Money Bank. A do dalšího kola jde už rovnou spolu s J&T. GE je s milionem klientů a bilanční sumou 164 miliard korun čtvrtou největší domácí bankou. Po spojení to už bude hodně silná finanční skupina.

Pánové z J&T se navíc dohodli na vytvoření společného fondu s čínskou Ping An Bank. Mělo by v něm postupně být až pět miliard eur, tedy nějakých 135 miliard korun. A společným zájmem jsou samozřejmě investice do energetiky a finančnictví. Daniel Křetínský a Patrik Tkáč mají se svým Energetickým a průmyslovým holdingem velké plány. Ve velkém nakupují elektrárny a teplárny po Evropě a polštář levných čínských miliard za zády se víc než hodí.

Jestli tedy Miloš Zeman udělal někomu skutečně výtečnou ekonomickou diplomacii, byla to J&T. Její šikovní predátoři od Daniela Křetínského po Patrika Tkáče to skutečně s politiky umí. Jestli tady někdo v éře Andreje Babiše a Miloše Zemana posílil, jsou to oni.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články