1 Pokuta za pomník

Praha 1 dostala pokutu za okřídleného lva 150 tisíc

, NOVÉ

Praha 1 dostala od magistrátních památkářů pokutu 150 000 Kč za umístění památníku letcům, takzvaného okřídleného lva na Klárově. Potvrdily to mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková a mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Rozhodnutí magistrátu je nepravomocné. Radnice prý porušila zákon tím, že neměla povolení památkářů pro umístění sochy. 

„Pokutu mohu potvrdit. Nesouhlasíme s ní a odvoláme se. Více to nyní komentovat nebudu,“ řekla Blažková. Definitivní slovo tak bude mít ministerstvo kultury, které je v tomto případě odvolacím orgánem.

„V žádném případě nechceme dehonestovat památku československých letců, nicméně jsme toho názoru, že je nezbytné dodržovat platné zákony, nikoliv je obcházet. Starosta a někteří radní by měli být příkladem pro dodržování jasných administrativních postupů,“ řekla na dotaz Hrubá.

Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.

Více zde: Zmizí památník letců z Klárova? Ministr se k němu chce přivázat

Umístění pomníku provázejí od počátku spory s pražskými památkáři. Těm vadí monumentálnost díla i to, že v parčíku již jedna socha je. Kritizují také postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly pozdě a bez dostatečné diskuse. Nabízeli jiné lokality v centru Prahy.

Čtěte také: Darovanému Okřídlenému lvu na zuby nehleď, říká David Černý

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přibližně 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo. 

Čtěte také: Praha to s pomníky neumí. Podívejte se na ty nejhorší

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.