Stát z nás dělá jen rodící mašiny, stěžují si Íránky
Omezení práv žen
Íránská vláda připravuje zákony, které ženám zakážou sterilizaci a znemožní přístup k antikoncepci i k informacím o ní. Kromě toho jim ztíží získat zaměstnání nebo se rozvést. Zákon, který již schválil parlament, odsoudila Amnesty International. Ženy, které proti zákonu zahájily kampaně, policie zavřela do vězení.
,,Íránská vláda prosazuje nebezpečnou kulturu, ve které ženy nemají klíčově důležitá práva a jsou považovány jen za stroje na výrobu dětí,“ řekla Hassiba Hadji Sahraoui, ředitelka Amnesty International pro Střední východ a Severní Afriku.
Amnesty informovala, že kvůli kampaním protestujícím proti zpátečnickým zákonům byla uvězněna i malířka a známá protirežimní aktivistka Atena Farghadani. Dvacetišestiletá Farghadani drží již tři týdny ve vězení protestní hladovku. Vězněna byla již několikrát.
První ze dvou zákonů, které mají za účel zvýšit íránskou populaci, zakazuje dobrovolnou sterilizaci u žen a vasektomii u mužů. Právě sterilizace je druhou nejčastější metodou antikoncepce, kterou Íránky využívají. Dále zabrání íránským ženám v tom, aby si do lékárny došly koupit ostatní běžné antikoncepční prostředky, a navíc jim v budoucnu znemožní, aby se o způsobech jak zabránit nechtěnému početí jen informovaly. Podle zprávy Amnesty International ,,Zákon na zvýšení porodnosti a prevenci ubývání populace,“ jak je jeho celé znění, zaviní více nechtěných otěhotnění a nebezpečné ilegální potraty.
Čtěte také: Oko za oko. Íránec byl potrestán oslepením
Druhý zákon, který parlament projedná příští měsíc, zase Íránkám značně ztíží šanci získat práci, jelikož všichni veřejní i soukromí zaměstnavatelé budou muset v konkurzu upřednostnit muže s dětmi, ženaté muže a vdané ženy s dětmi, a to v tomto pořadí. Svobodné ženy se budou muset spokojit s tím, co zbude.
Kromě toho zaručuje finanční odměny soudcům, kteří odmítnou rozvést manželství bez ohledu na případy domácího násilí. Ženy se tak stanou v boji proti bezpráví naprosto bezmocnými. Íránskou společnost tyto zákony navrátí o desetiletí dozadu. Za posledních dvacet let Írán naopak přijímal zákony na kontrolu porodnosti, které zaručovaly dostupnou antikoncepci, příspěvky na sterilizaci a vzdělávací programy o plánovaném rodičovství.