Důstojník SS dal vyvraždit vesnici. Po 70 letech bude soud

Nešetřili ani kojence

Důstojník SS dal vyvraždit vesnici. Po 70 letech bude soudNOVÉ 4
Svět
Sdílet:

Nacistické jednotky Waffen-SS přesně před 70 lety vyvraždily většinu obyvatel toskánské vesnice Sant'Anna di Stazzema. Vojáci nešetřili ani kojence. Deset důstojníků zodpovědných za masakr bylo v Itálii odsouzeno k doživotnímu trestu. Ani jeden z nich však do vězení nenastoupil, Německo je odmítlo vydat. Minulý týden svitla pro pozůstalé obětí naděje na zadostiučinění. Německý odvolací soud nařídil nové vyšetřování – z původní desítky může být potrestán už jen jeden muž.

Třiadevadesátiletý Gerhard Sommer žije několik let v domově důchodců v Hamburku. V roce 1944 postupoval s 16. divizí elitních nacistických jednotek SS Toskánskem. Přibližně 200 vojáků vtrhlo 12. srpna do horské vesnice Sant'Anna di Stazzema. Většina bojeschopných mužů místo opustila, aby se přidala k partyzánům. Zůstali staří lidé, ženy a děti. Nacisté se jim přišli pomstít. 

„Obestoupili obyvatele před kostelem na náměstí, které bylo ohraničené zdí. Byl tam jenom jeden vchod, takže ti lidé byli v dokonalé pasti,“ popsal události historik Gerhard Schreiber ve své knize Deutsche Kriegsverbrechen in Italien: Tater, Opfer, Strafverfolgung.

„Vrazi začali svou práci; po ní zůstala těla 132 mužů, žen a dětí včetně kojenců,“ píše se v knize. Hromady mrtvol pak vojáci zapálili. Celkem nacisté zavraždili 560 lidí. Podařilo se zjistit totožnost 390 mrtvých, z nichž 75 byly děti ve věku do deseti let. Nejmladší oběti bylo podle záznamů historika tři měsíce, nejstarší 86 let. Z celé vesnice údajně přežily tři malé děti.

Čtěte také: Neznámý příběh z Lidic: utekl, ale udal ho hajný

Italský rozsudek nestačil

Bývalý poručík Sommer a dalších devět příslušníků SS byli za vyvraždění vesnice v roce 2005 v Itálii odsouzeni k doživotnímu trestu. Odvolací soud a italský ústavní soud rozhodnutí v roce 2006 a 2007 potvrdily. Kromě doživotního vězení měli viníci odškodnit pozůstalé.

Německo však odsouzené nemohlo k výkonu trestu vydat. „Problém je v tom, že je třeba souhlasu odsouzeného,“ vysvětlil pro rozhlasovou stanici Deutsche Welle Andreas Brendel, ředitel Úřadu pro vyšetřování nacistických zločinů.

Od roku 2002 probíhalo vyšetřování masakru také v Německu. Státní zastupitelství ve Stuttgartu po deseti letech v roce 2012 rozhodlo, že důkazy nestačí na vznesení obžaloby.

Pozůstalí se s tím odmítli smířit. Hamburská právnička Gebriele Heineckeová a předseda Organizace příbuzných a přeživších Enrico Peiri se proti rozhodnutí státního zastupitelství odvolali a dosáhli svého. Odvolací soud v Karlsruhe 5. srpna případ přikázal státnímu zastupitelství v Hamburku.

Bývalí členové SS dožívají v klidu

Z deseti odsouzených nacistů žijí dnes pouze tři. Dva z nich nejsou schopni podrobit se soudu. Posledním, koho je možné za zvěrstva v Sant'Anna di Stazzema potrestat, tak zůstal Gehrard Sommer. 

Heinecková nepochybuje, že Sommer si zaslouží trest. „Nemůže se z toho masakru vymluvit, ani když říká, že se toho přímo neúčastnil,“ řekla pro Deutsche Welle. „Byl jedním z těch, kdo vydal rozkaz,“ připomněla.

Pozůstalí ze Sant'Anna di Sazzema mají šanci na spravedlnosti po sedmdesáti letech. Desítky dalších se však musely smířit s tím, že nacistické zločiny zůstanou nepotrestány. Jejich pachatelé jsou buď po smrti, dožívají v utajení, nebo nemohou být souzeni kvůli pokročilému věku a špatnému zdravotnímu stavu.

Enricu Pierimu bylo v době masakru deset let. Řádění nacistů ve vesnici přežil šťastnou náhodou jen on a další dvě dívky. Pieri prý během pěti minut ztratil celou rodinu. Díky znovuotevření případu cítí částečné zadostiučinění, ale také obavy. „Je to dobrá zpráva, ale musíme jednat rychle. Jsme už příliš staří,“ řekl italskému deníku Ill Fatto Quotadiano. „Nechceme pomstu, chceme pouze spravedlnost,“ dodal.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz