Čína si u Tchaj-wanu zahrává s ohněm, prohlásil Biden. USA jsou ochotny ostrov vojensky bránit

OBRANA TCHAJ-WANU

Čína si u Tchaj-wanu zahrává s ohněm, prohlásil Biden. USA jsou ochotny ostrov vojensky bránitAKTUALIZOVÁNO
Americký prezident Joe Biden. Foto: Shutterstock
1
Svět

Americký prezident Joe Biden během své první cesty do Asie vyslal Číně ostré varování. Prohlásil, že Spojené státy jsou ochotny použít vojenskou sílu k obraně Tchaj-wanu. USA se tak postavily k dalším zemím, které chtějí zajistit, aby Čína nemohla ostrovní stát napadnout, uvedla agentura Reuters. Biden dodal, že si Čína zahrává s ohněm, když létá blízko ostrova.

Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, aby prezident „nepodceňoval jeho odhodlání“, uvedla ČTK. Čína si nárokuje demokratický Tchaj-wan jako součást svého území. Bidenovo pondělní prohlášení v Tokiu je jedním z nejsilnějších z posledních desetiletí na podporu Tchaj-wanu, který usiluje o svoji nezávislost.

„Ano. Je to závazek, který jsme přijali,“ odpověděl Biden na otázku, zda je ochoten se vojensky zapojit, pokud by byl Tchaj-wan napaden.

Bílý dům ale zdůraznil, že USA zůstávají oddány „politice jedné Číny“, která uznává Čínskou lidovou republiku jako jedinou legitimní vládu Číny. Nepodporuje však tvrzení Pekingu, že Tchaj-wan je její součástí. Dodal, že taková politika nedává Číně právo si násilně Tchaj-wan podmanit, uvedl deník Wall Street Journal. 

„Souhlasíme s politikou jedné Číny a se všemi souvisejícími dohodami, které jsme uzavřeli. Ale představa, že lze vzít (Tchaj-wan) silou, jednoduše si ho vzít násilím, by prostě nebyla vhodná,“ řekl Biden. Dodal, že v takovém případě by se jednalo o podobnou reakci, jako je nyní na Ukrajině.

Biden ale bagatelizoval možnost, že by se Čína skutečně pokusila Tchaj-wan dobýt. „Očekávám, že se to nestane,“ řekl a dodal, že je důležité, aby světoví lídři vyslali Pekingu důraznou zprávu, že pokud takové kroky podnikne, bude to mít následky.