Babiš píše do USA: Nejsem proruský, ani jako Klaus a Zeman

Reakce pro Washington Post

Babiš píše do USA: Nejsem proruský, ani jako Klaus a ZemanNOVÉ 1
Domov

mc Echo24

Andrej Babiš neponechal bez povšimnutí článek, v němž jej známá americká novinářka Anne Applebaumová nepřímo označila za Putinova užitečného idiota, který společně s některými dalšími politiky ze střední Evropy slouží cílům ruského prezidenta. Český ministr financí se ve své reakci prezentoval jako ryze prozápadní politik a odmítl být házen do stejného pytle s Milošem Zemanem nebo Václavem Klausem, které Applebaumová také ve svém článku zmínila. Babišovu reakci zveřejnil deník The Washington Post na svých webových stránkách.

,,Anne Applebaumová mě ve svém sloupku označila za ‚nový druh přítele Ruska‘, vykreslila mě jako prorusky zaměřeného politika, jehož může motivovat údajná závislost na dodávkách ruského plynu. Nechť není pochyb o tom, že moje politika a politika mé strany je jasně prozápadní a podporuje NATO. Česká republika těží z členství v Evropské unii a v tom chceme pokračovat,“ píše Babiš na úvod své reakce.

Šéf hnutí ANO dále tvrdí, že pokud se skepticky vyjadřuje o protiruských sankcích či kritizuje politiku EU kvůli uprchlické krizi, je to jen součást dialogu a porozumění. ,,Nikdy bych nepodporoval proruské akce. Česká republika je a musí zůstat prozápadně orientovaný, transatlanticky přátelský a pevný evropský stát,“ zdůrazňuje.

Babišovi se dále nelíbilo, že jej Applebaumová hodila do stejného pytle s Milošem Zemanem a Václavem Klausem. ,,Korupce a klientelismus, kterými byly charakteristické jejich vlády, jsou tím, co mě přivedlo do politiky,“ vysvětluje americkým čtenářům. A připomíná, že oba bývalí čeští prezidenti se sice účastní proruských konferencí, navštěvují akce na ruské ambasádě a jezdí do Ruska, on sám ale ne.

Andrej Babiš svůj dopis uzavírá tvrzením, že jen zlomek procenta obchodů jeho firem probíhá s Ruskem. Applebaumová totiž napsala, že důvodem jeho údajně promoskevských postojů je i fakt, že mnohé z firem koncernu Agrofert odebírají ruský plyn. ,,Všechny kupují plyn od německých společností,“ dodává. Podle Babiše je „politováníhodné“, že si o něm Applebaumová myslí, že skrývá nějakou náklonnost k Rusku. ,,Tohle není můj případ,“ píše na závěr.

Čtěte také: Putinovi ‚užiteční idioti‘: Zeman, Klaus i Babiš, píše americká novinářka