Hrad se opřel do Zaorálka: Ustupuje jak Evropa Hitlerovi

Zeman ústy Ovčáčka

Hrad se opřel do Zaorálka: Ustupuje jak Evropa HitleroviNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se chová podobně zbaběle, jako západní mocnosti před 2. světovou válkou. Prezident Miloš Zeman to vzkázal skrze svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. Hrad tak reaguje na nelibost, se kterou se Zaorálek postavil Zemanovým plánům na celosvětovému tažení proti Islámskému státu. K němu prezident vyzval na konferenci k výročí osvobození Osvětimi.

„Často podceňovaný Islámský stát má obdobnou povahu jako nacistické Německo počátkem 30. let. Hrozí nám superholokaust, jehož oběťmi budou stovky milionů lidí,“ varoval začátkem týdne prezident. „Máme-li zabránit superholokaustu a masovému vyvražďování lidí, potřebujeme celosvětovou akci. Akci, do níž by své síly měly vyslat všichni stálí členové Rady bezpečnosti. Akci, která by v zárodku eliminovala výcvikové tábory teroristů,“ prohlásil.

Čtěte také: Zeman: Islamisti jsou jako nacisti. Hrozí superholokaust

Zemanův plán ale obratem zkritizoval ministr zahraničí Zaorálek, kterého podpořil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl!“ rozčílil se Zaorálek.

„Rozhořčené výroky pana ministra Zaorálka připomínají politiku appeasementu 30. let minulého století. Je to stejné jako prohlásit, že s Hitlerem se Němci měli vypořádat sami.“

„Rakovinu radikální islámské ideologie musí vyléčit především muslimové, obzvlášť Arabové. Především oni musí prokázat, že vraždění a teror nejsou dnes pravou tváří islámu. Nevěřím na žádné další vojenské intervence Západu v Sýrii, Iráku či bůhví kam. Nevěřím,“ doplnil ministr.

Čtěte také: Zaorálek kritizuje Zemana: Křižácká válka? Nesmysl!

Zaorálkův postoj Hrad nyní korigoval. „Nejde tedy o křížovou výpravu, o které v reakci na projev prezidenta republiky hovořil ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Ta by totiž znamenala plošnou okupaci,“ řekl v pátek prezidentův mluvčí Ovčáček. „Právě rozhořčené výroky pana ministra Zaorálka připomínají politiku appeasementu 30. let minulého století. Je to stejné jako prohlásit, že s Hitlerem se Němci měli vypořádat sami,“ připojil.

Čtěte také: Bizarní válečník Zeman? Nikdy neříkej nikdy

Hradní mluvčí se tak v historii vrátil do doby před začátkem 2. světové války, kdy Británie a Francie ustupovaly sílícímu nacistickému Německu. Jedním z výrazných představitelů doby, která vedla mimo jiné k podpisu Mnichovské dohody a odříznutí českého pohraničí, byl britský premiér Neville Chamberlain. „Pan prezident se rozhodl na rozčilená vyjádření pana ministra reagovat dárkem. Při nejbližší příležitosti věnuje pan prezident ministru zahraničních věcí tento symbolický Chamberlainův deštník,“ zmínil nyní Ovčáček.

Příležitostí k předání černého deštníku, který si prezidentský mluvčí přinesl před novináře, bude zřejmě společné setkání ústavních činitelů ke koordinaci zahraniční politiky. První taková schůzka je v plánu 17. února na Hradě.

Čtěte také: Hrůzy Islámského státu, Zemana a Zaorálka

Sdílet:

Hlavní zprávy