V Izraeli koluje šokující video slavící smrt malého Palestince

UVNITŘ VIDEO

V Izraeli koluje šokující video slavící smrt malého PalestinceAKTUALIZOVÁNO
V Izraeli koluje šokující video slavící smrt malého Palestince Foto: FOTO: Repro YouTube/Haaretz
2
Svět

Echo24

Izraelská policie začala vyšetřovat okolnosti natočení videa, které zachycuje ortodoxní židy tančící se zbraněmi a noži u fotografie palestinského chlapce zabitého při žhářském útoku. Tento čin byl spáchán v červenci v Kfar Dumě na Západním břehu Jordánu. Osmnáctiměsíční Palestinec při něm zemřel a později svým zraněním podlehli i jeho rodiče.

Akce je připisována židovským extremistům. Policie zatím zatkla několik lidí a v souvislosti s útokem je vyslýchá.

V Izraeli teď začalo kolovat video, které bylo natočeno před asi deseti dny na jedné svatbě. Zachycuje rozradostněné Židy, z nichž mnozí mají nad hlavou zbraně a nože a jeden také zápalnou lahev a nechávají kolovat fotografii palestinského chlapce z Kfar Dumy a bodají do ní. Útok na tuto rodinu přežil pouze chlapcův starší bratr, který byl ale také vážně zraněn a je stále hospitalizován v Izraeli.

Snímky ze svatby ve středu večer odvysílala izraelská televize a video, které premiér Benjamin Netanjahu odsoudil, se šíří sociálními sítěmi. „Tyto šokující záběry ukazují skutečnou povahu skupiny, která představuje nebezpečí pro izraelskou společnost i pro bezpečnost Izraele. Nejsme připraveni přijímat lidi, kteří porušují právo,“ řekl Netanjahu.

Opoziční politička Cipi Livniová o osobách na videu hovořila jako o představitelích skupiny, „která chce zničit Izrael“. „Židovství těch, kdo tančí nad krví malých dětí, není mým židovstvím. Jsou to lidé, kteří chtějí tuto zemi zničit zevnitř a učinit z ní stát nenávisti,“ řekla Livniová. „Nikdo, kdo oslavuje smrt spícího dítěte, není Žid a není Izraelec. Měl by být co nejdřív za mřížemi,“ prohlásil vůdce opozice Jicchak Herzog.

Policie chce vypátrat účastníky svatby a vyšetřovat je kromě jiného pro neopatrné zacházení se zbraní. Mají přijít o zbrojní licence. Svatební pár údajně patří k nejradikálnější pravici a někteří ze svatebních hostů jsou prý přátelé žhářů z Kfar Dumy.

Kontrarozvědka popírá mučení

Ortodoxní židé v minulých dnech ostře kritizovali policii za údajně brutální metody použité při výslechu osob spojovaných se žhářským útokem. Policisté prý některé mučili.

Kontrašpionážní služba Šin Bet dnes poprvé na toto obvinění reagovala. Podle ní patří vyslýchaní ke skupině ultraortodoxních židů, kteří jsou proti ustavení státu Izrael. Za jedinou pozemskou autoritu uznávají rabína, nikoli stát, který je podle nich projevem vzpoury proti bohu. Šin Bet prý našla dokumenty, podle nichž se skupina ortodoxních židů připravovala na svržení vlády.

Použít k tomu chtěla násilné prostředky, k nimž patří i zabíjení Palestinců. Akce měly skončit korunovací krále, poškozením vztahů Izraele s ostatními státy, vyhoštěním nežidovského obyvatelstva a útoky na menšiny.

Izraelsko-palestinské násilnosti na štědrý den pokračovaly několika incidenty, při nichž byli zabiti čtyři Palestinci. Tři z nich přišli o život při útocích na vojáky, čtvrtý při zásahu vojska v uprchlickém táboře na Západním břehu Jordánu. Policejní mluvčí Luba Samriová řekla, že první Palestinec napadl nožem ostrahu průmyslové zóny v osadě Ariel. Dva strážce sice zranil, ale při obranné palbě byl zabit, dodala mluvčí.

Při dalších útocích Palestinci použili šroubovák a auto. V dalším případě přišli Izraelci zatýkat do tábora Kalandíja, ale narazili na nespokojený dav. Při ostré palbě pak jednoho z Palestinců zasáhli do hlavy. Násilnosti mají od konce září na kontě životy 20 Izraelců a více než 120 Palestinců.

Čtěte také: Židovský teror. Po upálení batolete se o něm začalo mluvit

Palestinec pořídil selfie z honičky s ‚izraelskými‘ vojáky