1 byl členem stb?

Slovenský ústavní soud vynese verdikt ohledně Babiše osm dní před volbami

NOVÉ

Témata: ,

Slovenský ústavní soud na veřejném zasedání projednal stížnost Ústavu paměti národa (ÚPN) proti verdiktům slovenských soudů. Ty rozhodly, že šéf českého hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Tříčlenný senát ústavních soudců následně oznámil, že rozhodnutí vynese 12. října, tedy osm dní před českými parlamentními volbami.

„V kauze Babiš se soudy dopustily opakovaného závažného pochybení, když vypovídali bývalí příslušníci StB, aniž byli zbaveni mlčenlivosti,“ řekl před ústavními soudci právní zástupce ÚPN Pavol Poláček. Dodal, že nejvyšší soud v rámci posuzování mimořádného opravného prostředku ÚPN proti rozhodnutí nižších soudů porušil zákon, když sám požádal slovenského ministra vnitra o dodatečné zbavení mlčenlivosti zmiňovaných svědků. Podle Poláčka je nejvyšší soud v takzvaném dovolacím řízení vázán zjištěným skutkovým stavem a nesmí vykonávat další důkazy.

Lajos Mészáros ze tříčlenného senátu ústavního soudu v úvodu dnešního jednání shrnul průběh sporu u okresního, krajského i nejvyššího soudu, které daly za pravdu Babišovi, jenž spolupráci s StB popírá. Soudce se rovněž zmínil o obsahu ústavní stížnosti ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který kromě jiného na Slovensku archivuje dokumenty po StB.

Zástupci slovenského nejvyššího soudu a bratislavského krajského soudu, proti jejichž rozhodnutím podal ÚPN ústavní stížnost, se z jednání u ústavního soudu omluvili. V písemném vyjádření svůj postup ve sporu ÚPN s Babišem obhajovali.

Babiš vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

Čtěte také: Trezorový film o Babišovi?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo 24 notifikace

Echo 24 pro vás vždy vybírá to podstatné. Pro odběr upozornění ve formě push notifikací je třeba nastavit odebíraná témata.
Náčítání témat

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.