Účast referenda na Krymu jen 30-50 %, tvrdí materiál Putinovy rady

krymská krize

Účast referenda na Krymu jen 30-50 %, tvrdí materiál Putinovy rady
Svět

Pro připojení Krymu k Ruské federaci hlasovalo podle oficiálních údajů 96,77 % lidí při účasti 83,1 % oprávněných hlasujících. Tato čísla předložily Krymu, Rusku i světu krymské úřady po narychlo svolaném hlasování, které se konalo za přítomnosti ruských vojáků 16. března. Krátce na to Rusko poloostrov anektovalo. Materiál, který vypracovali ruští aktivisté pro lidskoprávní radu spadající pod Kreml, tak vysoká čísla jasně zpochybňují. Podle jejich zjištění byla reálná čísla o desítky procent nižší.

Materiál, který lze stále ještě nalézt na stránkách Rada při úřadu prezidenta Ruské federace pro rozvoj občanské společnosti a lidských práv, vypracovali člen rady Jevgenij Alexandrovič Bobrov, členka organizace Memorial Světlana Gannuškina (radu před časem opustila) a advokátka Olga Cejtlina. Vznikl na základě jejich návštěvy Simferopolu a Sevastopolu mezi 15. a 18. dubnem, kam jeli spolu s dalším členem prezidentské rady Andrejem Jurovem. Text nese datum 21. dubna.

Materiál se jmenuje „Problémy krymské populace“ a popisuje obšírně nejrůznější aspekty současné situace od získávání ruských pasů, po stav lidských práv na poloostrově apod. Referendu se věnuje jen malý odstavec, přesto je velmi zajímavý:

„Podle mínění prakticky všech oslovených expertů a občanů: Velká většina obyvatel Sevastopolu hlasovala v referendu pro připojení k Rusku (účast 50-80 %), na Krymu pak podle různých dat hlasovalo pro připojení k Rusku 50-60 % při celkové účasti 30-50 %“ .

A pak ještě: „Obyvatelé Krymu nehlasovali ani tolik pro připojení k Rusku, jako za ukončení, dle jejich slov "korupční nezákonnosti a zlodějské dominance doněckých oligarchů". Zvláště obyvatelé Sevastopolu hlasovali pro připojení k Rusku. Obavy z nelegálních ozbrojených skupin byly v Sevastopolu větší než v jiných regionech Krymu.“

Rozpory s oficiálními čísly jsou evidentní. Namísto 83% účasti se tu hovoří o účasti o 30 až 50 % (!) nižší. A stejně tak i celkový výsledek posouvá oficiální údaj 97 % o skoro 40 až 50 % níž. Referendum už materiál nijak dál nerozebírá ani nekomentuje, podává však velmi zajímavý obrázek, který ne zcela koresponduje s oficiální propagandou.

Materiál lze najít ZDE