1 Silvestrovské útoky v Německu

A co na to Angela? ptali se demonstranti proti sexuálnímu násilí

, NOVÉ

Témata: , , ,

V Kolínu nad Rýnem protestovaly proti silvestrovským sexuálním útokům stovky šokovaných Němců. V úterý večer se zde sešlo na tři sta lidí, zejména žen, kteří demonstrovali proti sexismu a odporným činům spáchaným ,,přibližně tisícovkou mužů arabského a severoafrického vzezření“. Policie ví až o devadesáti případech sexuálního obtěžování a krádežích. Nikdo dosud nebyl zadržen, píše BBC.

Jedna z přítomných žen na večerní demonstraci držela transparent s nápisem ,,Paní Merkelová! Kde jste? Co na to říkáte? Nás to znepokojuje!“ Sama kancléřka Angela Merkelová vyjádřila své rozhořčení nad ,,odpornými útoky“ a zdůraznila, že musí být dopadeni všichni ti, kteří jsou za činy zodpovědní.

Čtěte také: Německá vláda odsoudila sexuální útoky o silvestrovské noci

Během silvestrovské noci došlo poblíž kolínského hlavního nádraží k desítkám sexuálních útoků. Na policii se přihlásilo přibližně 90 žen, z nichž prý minimálně jedna byla znásilněna, další osahávány a okrádány. V menší míře došlo k podobným útokům také v Hamburku a Stuttgartu.

‚Na 200 metrech se mě dotkli snad 100x‘

Jedna z obětí jménem Katja vypověděla, že ,,to byla noční můra“. ,,Všude mě osahávali. I když jsme na ně křičely a mlátily je, nepřestali. Byla jsem zoufalá. Myslím, že se mě na 200 metrech dotkli snad stokrát!“ Jiná dívka, Jenny, zase popsala, jak ji násilníci hodili do kapuce zapálenou pyrotechniku. Jenny se ji snažila vyklepat, ale pyrotechnika se jí dostala pod bundu a ošklivě ji popálila. ,,Ty jizvy mi už zůstanou, ale měla jsem štěstí, že petarda nevybuchla,“ vypověděla žena, které útočníci navíc ukradli mobilní telefon.

Svědci a oběti pachatele popsali jako skupinku násilnických mužů arabského a severoafrického vzezření. Policejní šéf Wolfgang Albers potvrdil, že dosud nebyl v souvislosti s útoky nikdo zatčen. ,,Momentálně nemáme žádné podezřelé,“ dodal s tím, že se policejní pátrání zaměřuje na muže ve věku od 18 do 35 let. Albers také hovořil o tom, že se do útoků zapojila až tisícovka mužů.

Čtěte také o konferenci CSU: Německo musí změnit imigrační politiku, naléhá bavorský premiér

‚Je nevhodné spojovat to s uprchlíky‘

Politici však varují, aby si lidé útoky automaticky nespojovali s uprchlíky, kterých do Německa v roce 2015 přišlo více než milion. ,,Je naprosto nevhodné spojovat skupinku mužů, kteří vypadají, že pochází ze severní Afriky, s uprchlíky,“ prohlásila primátorka Kolína Henriette Rekerová.

Souhlas s jejími slovy vyjádřil také ministr vnitra Thomas de Maiziere. Ministr spravedlnosti Heiko Mass zase upozornil, že ,,před zákonem jsme si všichni rovni a že je nejdříve důležité pachatelům zločin dokázat“.

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.