Nahrávka, z níž „spadne čelist“. Kim Čong-il si utahoval z propagandy

Komplexy severokorejských diktátorů

Nahrávka, z níž „spadne čelist“. Kim Čong-il si utahoval z propagandyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Že to v Severní Koreji nemají jednoduché ani samotní diktátoři, ukazuje nový dokument obsahující tajně natočené nahrávky bývalého vůdce Kim Čong-ila. Na nich si tehdejší ministr kultury a propagandy a pozdější totalitní vůdce například stěžuje na neschopnost Severokorejců uspět v jeho největší vášni – filmovém průmyslu. Z jeho dalších výroků pak čiší jeho vlastní pocity méněcennosti, které po něm podle expertů zdědil i jeho syn a současný vůdce Kim Čong-un.

Dokument s názvem Milenci a despota podle CNN vypráví příběh jihokorejské herečky Choi Eun-heeové a režiséra Shin Sang-oka, které v roce 1978 unesli severokorejští agenti. Umělci byli u svého severního komunistického souseda drženi osm let a museli se podílet na tvorbě režimních propagandistických filmů.

Právě jim dvěma se podařilo během setkání s diktátorem tajně natočit nahrávky, které pak propašovali do Spojených států. V záznamech je slyšet, jak si Kim svým pisklavým vysokým hlasem stěžuje na kvalitu filmů, které jeho země produkuje.

„Proč všechny naše filmy mají stejnou ideologickou zápletku? Není na nich nic nového,“ říká na jednom záznamu. Kim se špatně srovnával i s tím, že žádná díla z jeho země se nedostanou na filmové festivaly, na rozdíl od jihokorejských snímků. „Jsou jako univerzitní studenti, zatímco my jsme ještě v mateřské škole. Lidé jsou tady tak omezení,“ postěžoval si.

Kim se oběma jihokorejským umělcům rovněž omluvil za to, jakým způsobem je jeho agenti unesli. Už při jejich prvním setkání se snažil naladit přátelštější atmosféru například tím, že si sám dělal legraci ze svého nízkého vzrůstu.

Oba filmaři nakonec unikli svým severokorejským únoscům během výletu do Evropy a dostali se nakonec až do Spojených států. Ještě předtím se jim podařilo během jiného výjezdu do zahraničí propašovat ven zmiňované tajné nahrávky, jež se dostaly do rukou amerického ministerstva zahraničí.

„Spadla mi z toho čelist,“ uvádí David Straub, který v té době na ministerstvu působil jako specialista na Koreu. Američanům se tak dostaly do rukou hodiny a hodiny nahrávek, na nichž Kim Čong-il mluvil poměrně otevřeně a mnohem osobněji, než kdy měli možnost slyšet.

Podle expertů Kimovy výpovědi poukazují na jeho nejistou povahu a méněcenné pocity, které se dokonce promítaly i u jeho největší lásky – filmů. Tyto nahrávky mohou podle expertů vysvětlovat i povahu jeho nejmladšího syna a současného vládce Kim Čong-una.

„Stejně jako předtím jeho otec, i současný severokorejský vůdce musí trpět komplexem méněcennosti,“ uvedl pro CNN lidskoprávní aktivista Greg Scarlatoiu. „Nejistota je rozhodně věc, kterou Kim Čong-un po otci podědil.“

Kim Čong-il se dostal do vedení země po smrti svého otce a zakladatele komunistické diktatury Kim Ir-sena v roce 1994 . V roce 2011 zemřel na infarkt a v úřadu ho nahradil jeho nejmladší syn.

Čtěte také: KLDR testovala balistickou raketu, ta vybuchla na startu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články