1

Bojovnice proti rakovině Lucie Bittalová zemřela

Témata: , ,

Aktivistka Lucie Bittalová, které sama onemocněla rakovinou a přesto se nedávno rozhodla v těžké životní situaci šířit osvětu proti této nemoci, v pátek zemřela. Oznámila to organizace HateFree Culture, pro kterou pracovala.

„Přestože onemocněla rakovinou děložního čípku, rozhodla se věnovat svůj čas a energii prevenci tohoto onemocnění u druhých prostřednictvím kampaně Měsíc raka. Říká se, že člověk svůj  ‚boj‘ prohraje. Ona ho vyhrála pro spoustu žen, kterým tím zachránila život. Bude nám moc chybět…“, píše HateFree Culture na svém Facebooku.

Sedmadvacetiletá Bittalová vedla život, kterým se nijak nelišila od ostatních. Studovala anglistiku na Masarykově univerzitě, scházela se s přáteli a volný čas trávila na sociálních sítích. Kromě toho se zajímala o veřejné dění a začala se angažovat v různých projektech.  

Jenomže pak do jejího života zasáhla událost, která pro její vrstevníky už obvyklá není. Na studijním pobytu v Berlíně si všimla, že s jejím zdravotním stavem není něco v pořádku. Začátkem letošního roku jí lékaři našli nádor a na operaci bylo příliš pozdě. Měla metastáze na plicích.

Odhodlala se proto začít s kampaní Měsíc raka, ve které ženy a dívky varovala před zákeřným onemocněním. Vybízela v ní, aby si ženy včas zašly na preventivní prohlídky. Zároveň se se snažila seznámit se svým příběhem co nejvíce lidí a vyprávěla, co boj s rakovinou obnáší.

Pro někoho ušlechtilá snaha se ale v létě stala trnem v oku sympatizantům s islamofoby, kteří ji připodobnili až k dozorkyni z koncentračního tábora. V těžko pochopitelném příspěvku na svém blogu se před měsíci vyjádřila zakladatelka hnutí Naštvané matky Eva Hrindová, že si aktivistka z HateFree může za svou chorobu vlastně sama.

ČTĚTE TAKÉ: Hyenismus islamofobů: na síti se strefují do ženy s rakovinou


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.