Ministr zahraničí Petříček letí na Ukrajinu. Chce řešit i banderovce

Návštěva Ukrajiny

Ministr zahraničí Petříček letí na Ukrajinu. Chce řešit i banderovceAKTUALIZOVÁNO
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) oproti původním plánům neodletěl v neděli na návstěvu Ukrajiny. Kvůli špatnému počasí odlet odložil až na pondělní ráno. Důvodem je pravděpodobně sněhová kalamita na Ukrajině. V pondělí se šéf Černínského paláce setká s prezidentem Petrem Porošenkem, svým protějškem Pavlem Klimkinem, předsedou parlamentu Andrijem Parubijem či představiteli krymských Tatarů, protestujících proti ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Ministerstvo zahraničí v předvečer návštěvy uvedlo, že mezi hlavní témata rozhovorů bude patřit podpora územní jednoty a suverenity Ukrajiny, podpora reforem a česko-ukrajinské vztahy.

Petříček v úterý navštíví i východ Ukrajiny, včetně přístavu Mariupol, který zasáhlo omezení lodního provozu ze strany Ruska v klíčovém Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Zde se loni v listopadu také stal incident, při kterém Rusové střelbou zranili ukrajinské námořníky, zajali je a zmocnili se tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva. Petříček počítá se společným prohlášením na toto téma s dánským kolegou, který také bude v Mariupolu.

„Česká republika podporuje Ukrajinu, ukrajinskou svrchovanost a územní celistvost. Tuto podporu chceme vyjádřit i na místě. Zároveň ale chceme hovořit i o příležitostech v prohlubování ekonomické spolupráce našich dvou zemí. Ukrajina je 20. nejvýznamnější obchodní partner České republiky. Je tam hodně příležitostí pro naše podnikatele, zároveň ale chceme hovořit i o některých otázkách, a to i minulosti. Je to téma stále živé a měli bychom najít cestu, jak se s tím vypořádat,“ řekl ministr českým novinářům na letišti.

Petříček už dříve uvedl, že by chtěl s ukrajinskými představiteli mluvit také o ukrajinském zákoně, který rozšiřuje řady válečných veteránů, jimž přísluší sociální výhody, o takzvané banderovce. Jde o někdejší příslušníky Ukrajinské povstalecké armády (UPA), ozbrojené složky Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery. UPA za druhé světové války na některých místech Ukrajiny spolupracovala s Němci, jinde s nimi bojovala. Někteří členové UPA se podíleli na vyvražďování Židů, Poláků a volyňských Čechů.

Čtěte také: Hrad kritizuje Petříčkův úřad: „Zbaběle mlčí k velebení banderovců“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články