Sikorski promluvil: Politika vyřídí jeden vtip u skleničky

První rozhovor po odchodu z politiky

Sikorski promluvil: Politika vyřídí jeden vtip u skleničky
Radoslaw Sikorski Foto: Foto: Wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

K vynucenému odchodu z veřejného života teď stačí jediný nekorektní vtip v soukromém rozhovoru, postěžoval si Radoslaw Sikorski v prvním interview od svého odstoupení z čela dolní komory polského parlamentu, Sejmu. 

Sikorski byl jedním z vrcholných politiků, s nimiž Varšava spojovala naděje na posílení svého vlivu na mezinárodní scéně. Ale nejprve musel přestoupit z křesla ministra zahraničí do čela Sejmu a teď, čtyři měsíce před parlamentními volbami, musel vůbec odstoupit, spolu s třemi ministry. Demise měly napravit pověst vládní strany, pošramocenou aférou s odposlechy dotyčných politiků v jedné varšavské luxusní restaurace. 

‚Nikdy jsem nebyl hodný hoch‘

Podle číšníkem pořízených odposlechů, které ještě loni zveřejnil týdeník Wprost, si aktéři schůzek vyprávěli sprosté vtipy a nevybíravě komentovali své polské i zahraniční partnery. 

Sikorski si myslí, že doplatil na to, že „nikdy nebyl hodný hoch“ a vždy říkal, co si myslí – s výjimkou chvil, kdy jako ministr zahraničí vedl diplomatická jednání. Teď ale politik má být „hodný hošík 24 hodin denně“, postěžoval si v polském vydání časopisu Newsweek.

Čtěte také: Aféra smetla 3 ministry. Kvůli intrikám končí i hvězda Sikorski

„Pokud stačí jeden vtip u skleničky, aby tě – bez ohledu na schopnosti a výsledky – vyřadili z veřejného života, pak se obávám, že tato cena (za účast v politice) je příliš vysoká,“ řekl.

Prý kdyby šlo o nějaké zločiny. Ale ze stovek hodin odposlechnutých rozhovorů se ukázalo hodných zveřejnění jen pár „ošklivých slov a drbů“. Za pár výrazů se stydí, ale „ať hodí kamenem ten, kdo u večeře nevykládal vtipy, anebo se nenechal unést fantazií“, poznamenal. 

Prý kdyby někdo nahrál obnovitele polského státu, maršála Józefa Pilsudského, jak se u večeře baví se svými důstojníky, taky by zaslechl pár silnějších výrazů. 

Čtěte také: Odposlechy, vulgarity, rozklad liberálů… Nene, toto je Polsko

‚Ministerstvo má hornictví u pr...‘ Polsko rozklížily odposlechy

Drama polských poslanců. Jejich letadlo těsně uniklo nehodě

 

Sdílet: