VIDEO: Rozvádíme se! Řecko písní žádá o pomoc
Co na Eurovizi zazpívali Češi?
Vídeň letos hostí již 59. ročník celoevropské hudební soutěže Eurovize, které se účastní nejen evropské země, ale třeba i Turecko nebo Ázerbájdžán. Sledovaná soutěž je přehlídkou současných hudebních talentů Evropy a podle rakouského historika i prostředkem pro vyjadřování politického názoru a postavení v evropském společenství.
I přesto, že soutěž s každoroční sledovaností kolem 180 milionů lidí má ve svých základních stanovách to, že žádným způsobem – texty písní, projevy ani gesty nesmí soutěžící projevovat politický názor, se již od začátku soutěže a v posledních letech především, toto závazné pravidlo obchází.
,,Je to velmi účinný nástroj, kterým můžeme přistupovat k historii, protože to v lidech vyvolává potřebu mluvit o politice prostřednictvím kultury,“ říká historik Dean Vuletic v rozhovoru pro agenturu AFP.
Tento ročník se ze semifinálového večera poněkud vyčlenilo Řecko, jehož zpěvačka Maria Elena Kyriakou se svou písní Poslední nádech, která je o rozvodu, vzbudila silný dojem, že rozvodem je myšlen ten s Evropskou unií, a to hlavně v pasáži, kde zpěvačka prosí o pomoc.
Minulý rok, kdy se Eurovize konala jen dva měsíce po anexi Krymu Ruskem si ruské pěvecké duo Sestry Tomalchevovy vystřihly ostudu, když je na konci jejich čísla publikum silně vypískalo. Naopak rakouská transsexuální zpěvačka Conchita Wurst, která soutěž i vyhrála, si jako zástupkyně liberálního západního vnímaní sexuality vysloužila bouřlivý potlesk a obdiv. Podle Vuletice to ukazuje narůstající napětí mezi Západem a Ruskem a všeobecnou nevoli vůči autoritářskému režimu Vladimira Putina.
Čtěte také: Řecko zaplatilo MMF: vyluxovalo svůj rezervní fond
V letošním roce reprezentovali Českou republiku Marta Jandová a Václav Noid Bárta s duetem Hope Never Dies. Do sobotního finále však nepostoupili. Poslechněte si jejich píseň: