Číňané přiznali: Chceme koupit plzeňskou Škodu Transportation

Čínské investice

Číňané přiznali: Chceme koupit plzeňskou Škodu TransportationNOVÉ 1
Byznys

Echo24

Největší výrobce vlaků na světě, čínská společnost Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) potvrdila dosavadní dohady, že má zájem koupit českého výrobce vlaků a tramvají, podnik Škoda Transportation. Uvedl to server Ihned.cz s odkazem na prohlášení čínské firmy pro honkogskou burzu.

Railway Rolling Stock Corporation v krátkém prohlášení tvrdí, že má zájem o Škoda Transportation, včetně dceřiných společností, ale žádné právně závazné dokumenty zatím nebyly podepsány.

„Pokud by k obchodu došlo, jednalo by se historicky o jeden z největších prodejů strojírenské firmy v Česku. Cenu například německý deník Handeslbatt odhadl na dvě miliardy eur, tedy přes 50 miliard korun,“ píše Ihned.cz. Připomíná, že Číňanům by se tak otevřel dosud pro ně nepřístupný evropský trh výrobců kolejové techniky.

Informace přichází v době, kdy se na Západě, konkrétně mimo jiné v USA a Německu, stále více kriticky debatuje o čínských investicích v důležitých podnicích s ohledem na strategicko-bezpečnostní hlediska.

Podle serveru Ihned.cz Škoda Transportation loni dosáhla tržeb 18,3 miliardy korun a čistý zisk dosáhl 588 milionů korun. Největší podíl na prodeji plzeňské Škody tvoří v současnosti tramvaje.