Jourová zažila domácí násilí, nyní proti němu vede kampaň

Kampaň proti domácímu násilí

Jourová zažila domácí násilí, nyní proti němu vede kampaňNOVÉ
Eurokomisařka Věra Jourová (ANO) Foto: FOTO: Jan Zatorsky
2
Domov

ren Echo24

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO) převzala záštitu nad evropským projektem, který má bojovat proti násilí na ženách. Sama totiž podle informací, které uvedla v rozhovoru pro deník Blesk.cz, fyzické násilí zažila a je to pro ni velká motivace k tomu, aby nyní pomohla dalším obětem. Evropská unie projekt, do nějž hodlá během roku 2017 investovat 270 milionů korun, rozjela 25. listopadu, tedy symbolicky v Mezinárodní den proti násilí na ženách.

„Měla jsem zkušenost s domácím násilím. A nebylo o mě vždy postaráno. Zažila jsem to. Fyzické násilí. Je to pro mě silný motiv, abych pomohla těm, do jejichž situace se umím vžít,“ řekla v rozhovoru pro deník Blesk.cz eurokomisařka Věra Jourová s tím, že v té době vůbec nežádala o pomoc. Zachovala se podle vlastních slov typicky, jak se oběti chovají, „tedy podle hesla – asi jsem si to zasloužila“.

Jourová nechtěla svoji zkušenost blíže specifikovat, ale zmínila se o jiném incidentu. „Něco méně osobního, ale i tak strašidelného, z čeho mám trauma dodnes, se stalo na jedné tancovačce. Seděla jsem kousek od pódia a zničehonic ke mně přistoupil naprosto neznámý muž a začal na mě fyzicky útočit, mlátit mě. Co mě ale v tu chvíli šokovalo také, byl fakt, že se na to lidi kolem dívali a nikdo se mě nezastal, nikdo mi nepomohl. Zachránilo mě to, že se mi podařilo utéct. Sama bych se určitě neubránila,“ řekla dále v rozhovoru.

„Řekni ne“, projekt za 270 milionů korun

Podle oficiálních statistik Evropské komise se až 25 % žen ve věku nad 15 let setkalo s fyzickým či sexuálním násilím ze strany svého partnera. Další zajímavé statistiky uvádí, že až 74 % Evropanů si myslí, že k takovému druhu násilí běžně dochází. Téměř čtvrtina zase zná ženu, která byla domácímu násilí vystavena. A podle oficiálních informací si dokonce čtvrtina obyvatel EU myslím, že sexuální styk bez souhlasu lze ospravedlnit. Zároveň údajně více než jedna pětina Evropanů si myslí, že ženy si svá tvrzení o zneužití nebo znásilnění často vymýšlejí.

„Ženy a dívky v EU i v jiných částech světa nadále často čelí násilí. Ženy a dívky na celém světě jsou bity doma, sexuálně a ekonomicky zneužívány, napadány na ulici či v práci, obtěžovány na internetu nebo při sportu, znásilňovány, mrzačeny nebo nuceny ke sňatkům,“ uvádí se v oficiálním prohlášení Evropské komise s tím, že právě projekt „Řekni ne“ by měl těmto ženám a dívkám pomoci a domácí i sexuální násilí co nejvíce eliminovat.

Na program, který má bojovat proti násilí páchaném na ženách vyčlenila evropská komise pro rok 2017 10 milionů eur, tedy si 270 milionů korun. Jde o program, který je součástí projektů v oblasti genderového násilí, který není zaměřen jen na ženy a dívky, ale i na muže a chlapce, jelikož i ti se často stávají oběťmi fyzického násilí. „V rámci akčního plánu EU pro rovnost žen a mužů ve vnějších vztazích na období 2016–2020 investujeme do žen a dívek, jejichž práva jsou po celém světě porušována, jelikož nemají přístup ke vzdělávání, na trh práce a do politického života a zároveň se musí potýkat s nerovnými pravidly a předpisy, pokud jde o dědictví, občanství nebo vlastnictví pozemku,“ uvádí Evropská komise v prohlášení.

Cílem je podle komisařů, kteří projekt zaštiťují zlepšit povědomí a poskytnout informace o násilí páchaném na ženách, a to jak široké veřejnosti, tak odborníkům, kteří mohou pomoci tuto situaci změnit. Do projektu se mimo českou eurokomisařku zapojili například i vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Komise Federica Mogheriniová či první místopředseda Komise Frans Timmermans.

Čtěte více: Domácí násilí nebude zločin. V Rusku chtějí ochránit tradiční rodinu

Bije vás manžel? Zakryjte to make-upem. Televize radí ženám