Jourová zažila domácí násilí, nyní proti němu vede kampaň
Kampaň proti domácímu násilí
Eurokomisařka Věra Jourová (ANO) převzala záštitu nad evropským projektem, který má bojovat proti násilí na ženách. Sama totiž podle informací, které uvedla v rozhovoru pro deník Blesk.cz, fyzické násilí zažila a je to pro ni velká motivace k tomu, aby nyní pomohla dalším obětem. Evropská unie projekt, do nějž hodlá během roku 2017 investovat 270 milionů korun, rozjela 25. listopadu, tedy symbolicky v Mezinárodní den proti násilí na ženách.
„Měla jsem zkušenost s domácím násilím. A nebylo o mě vždy postaráno. Zažila jsem to. Fyzické násilí. Je to pro mě silný motiv, abych pomohla těm, do jejichž situace se umím vžít,“ řekla v rozhovoru pro deník Blesk.cz eurokomisařka Věra Jourová s tím, že v té době vůbec nežádala o pomoc. Zachovala se podle vlastních slov typicky, jak se oběti chovají, „tedy podle hesla – asi jsem si to zasloužila“.
Jourová nechtěla svoji zkušenost blíže specifikovat, ale zmínila se o jiném incidentu. „Něco méně osobního, ale i tak strašidelného, z čeho mám trauma dodnes, se stalo na jedné tancovačce. Seděla jsem kousek od pódia a zničehonic ke mně přistoupil naprosto neznámý muž a začal na mě fyzicky útočit, mlátit mě. Co mě ale v tu chvíli šokovalo také, byl fakt, že se na to lidi kolem dívali a nikdo se mě nezastal, nikdo mi nepomohl. Zachránilo mě to, že se mi podařilo utéct. Sama bych se určitě neubránila,“ řekla dále v rozhovoru.
„Řekni ne“, projekt za 270 milionů korun
Podle oficiálních statistik Evropské komise se až 25 % žen ve věku nad 15 let setkalo s fyzickým či sexuálním násilím ze strany svého partnera. Další zajímavé statistiky uvádí, že až 74 % Evropanů si myslí, že k takovému druhu násilí běžně dochází. Téměř čtvrtina zase zná ženu, která byla domácímu násilí vystavena. A podle oficiálních informací si dokonce čtvrtina obyvatel EU myslím, že sexuální styk bez souhlasu lze ospravedlnit. Zároveň údajně více než jedna pětina Evropanů si myslí, že ženy si svá tvrzení o zneužití nebo znásilnění často vymýšlejí.
„Ženy a dívky v EU i v jiných částech světa nadále často čelí násilí. Ženy a dívky na celém světě jsou bity doma, sexuálně a ekonomicky zneužívány, napadány na ulici či v práci, obtěžovány na internetu nebo při sportu, znásilňovány, mrzačeny nebo nuceny ke sňatkům,“ uvádí se v oficiálním prohlášení Evropské komise s tím, že právě projekt „Řekni ne“ by měl těmto ženám a dívkám pomoci a domácí i sexuální násilí co nejvíce eliminovat.
Na program, který má bojovat proti násilí páchaném na ženách vyčlenila evropská komise pro rok 2017 10 milionů eur, tedy si 270 milionů korun. Jde o program, který je součástí projektů v oblasti genderového násilí, který není zaměřen jen na ženy a dívky, ale i na muže a chlapce, jelikož i ti se často stávají oběťmi fyzického násilí. „V rámci akčního plánu EU pro rovnost žen a mužů ve vnějších vztazích na období 2016–2020 investujeme do žen a dívek, jejichž práva jsou po celém světě porušována, jelikož nemají přístup ke vzdělávání, na trh práce a do politického života a zároveň se musí potýkat s nerovnými pravidly a předpisy, pokud jde o dědictví, občanství nebo vlastnictví pozemku,“ uvádí Evropská komise v prohlášení.
Cílem je podle komisařů, kteří projekt zaštiťují zlepšit povědomí a poskytnout informace o násilí páchaném na ženách, a to jak široké veřejnosti, tak odborníkům, kteří mohou pomoci tuto situaci změnit. Do projektu se mimo českou eurokomisařku zapojili například i vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Komise Federica Mogheriniová či první místopředseda Komise Frans Timmermans.