Domácí násilí nebude zločin. V Rusku chtějí ochránit tradiční rodinu

domácí násilí jako přestupek

Domácí násilí nebude zločin. V Rusku chtějí ochránit tradiční rodinuNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět

ls Echo24

Domácí násilí na ženách a dětech by v rámci ruského trestního zákoníku již nemělo být zločinem. Návrh zákona prošel zatím prvním čtením a pro přijetí hlasovalo 368 poslanců proti jednomu nesouhlasnému hlasu, informuje server Politico. Stojí za ním poslankyně Jelena Mizulinová, která se snaží o ochranu tradiční ruské rodiny založené na autoritě rodičů.

V návrhu se počítá, že veškeré domácí násilí půjde jako přestupek do správního řízení. Pachatelé by byli hnáni k odpovědnosti pouze v případech, kdy by docházelo k opakovaným přestupkům více než dvakrát v jednom roce. Návrh zákona už prošel prvním čtením a pro přijetí hlasovalo 368 poslanců. Proti zákonu zvedl ruku pouze jeden poslanec a druhý se hlasování zdržel.

Za zákonem stojí kontroverzní senátorka Jelena Mizulinová, která je médii označována jako hlavní ruská strážkyně mravnosti. Ta v minulosti protestovala proti americkému umělci Jocku Sturgesovi, který v Moskvě vystavoval akty dospívajících chlapců a dívek. Podle Mizulinové šlo o propagaci pornografie a žádala o zásah generální prokuraturu. Senátorka se také podle serveru Politico stará o propagandu vůči homosexuálům.

Mizulinová se domnívá, že zákon přispěje k ochraně tradiční ruské rodiny. „V naší kultuře je rodinný vztah založený na autoritě rodičů,“ řekla senátorka před poslanci ve středu. „Jestli pohlavkujete své zlobivé dítě, můžete jít až na dva roky za mříže. Pokud vám ale dítě zbije soused, všechno skončí ve správním řízení,“ uvedla Mizulinová na Twitteru.

Proti zákonu už vznikla petice, která měla během úterka už 174 000 podpisů. „Každých dvanáct minut je v Rusku někdo napaden v rámci rodiny,“ uvedla k petici její zakladatelka Alena Popovová. Odpůrci zákona také upozorňují na hrozivá čísla napadených žen a dětí. Podle serveru The Moscow Times je 40 % všech zločinů právě z rodinného prostředí. Denně je prý napadáno 36 000 žen a každý rok 26 000 dětí.

Čtěte také:

Britští policisté sexuálně zneužívali zatčené i oběti domácího násilí

Rusko přitvrzuje. Nepohodlného novináře násilím zavřeli na psychiatrii