Vláda jednání o mýtném odložila. Zabývat se jím má nyní koalice

Vypjaté jednání koalice

Vláda jednání o mýtném odložila. Zabývat se jím má nyní koaliceAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vláda projedná budoucnost mýtného systému až na svém příštím zasedání. Ministři dnes bod z programu odložili, řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Odpoledne se bude správou mýtného na dálnicích a silnicích vyšších tříd zabývat koaliční rada. ČSSD a KDU-ČSL začátkem týdne kritizovaly Ťokův návrh na tříleté prodloužení smlouvy se současným provozovatelem, společností Kapsch.

Návrh prodloužit smlouvu s Kapschem označily za nezákonné tři vládní komise, uvedl v pondělí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ťok vyjádření koaličních partnerů označil za předvolební boj a prodloužení kontraktu považuje za jediné funkční řešení.

Desetiletá smlouva na správu mýtného systému vyprší na konci letošního roku. Snahu najít nového provozovatele prostřednictvím otevřené soutěže ministerstvo vzdalo na konci loňského roku, protože řádný tendr už není možné stihnout. „Prodloužení smlouvy by mělo dořešit to, aby se mohlo soutěžit plnohodnotně,“ řekl dnes novinářům Ťok.

Zástupci ČSSD chtějí, aby ministr dopravy přišel s možnými krizovými řešeními pro případ, že se smlouvu se společností Kapsch nepodaří prodloužit. Podle nich hrozí to, že se mýto nebude vůbec vybírat, což by znamenalo výpadek v příjmech státního rozpočtu zhruba deset miliard korun ročně.

Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 70 miliard, přičemž za loňský rok to bylo 9,7 miliardy Kč.

Čtěte také:

Proč je mýto problém? Politici si totiž nepřipouštějí realitu

Prosakují informace o konci ministra dopravy Dana Ťoka

Koalice by se měla vrátit také k návrhům na úpravy koaliční smlouvy, s kterými přišlo ANO v souvislosti s roztržkou kolem reorganizace policie. ANO navrhlo, aby u dohodovacího řízení i koaliční rady byly termíny 72 hodin, do kterých musí být jednání svoláno. Lidovci jsou ale k návrhům skeptičtí.

Špičky vládních stran by se mohly zabývat také připravovanou legislativou či návrhy zákonů, které jsou aktuálně projednávány ve Sněmovně, jako je třeba novela zákona o střetu zájmů.

Čtěte také: Šlachta: Nadřízení mě varovali, ať některé kauzy nevyšetřujeme

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články