Jak dopadá energetická krize na trh krbových kamen?
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Rostoucí ceny energií motivují čím dál více lidí zaměřit se na nejstarší známý způsob vytápění, a to je vytápění dřevem. Tento způsob vytápění je již spoustu let nejlevnějším způsobem, jak vytápět svoji domácnost, ať již jde o rodinný dům, chatu či chalupu.
Krach jednoho z velkých prodejců energií, společnosti Bohemia Energy, díky němuž bylo před zimním obdobím vystaveno takřka milión lidí skokovému nárůstu cen elektřiny a plynu ještě více zvýšil poptávku především po krbových kamnech.
Toto potvrzuje i Jiří Rosický z největší prodejny krbových kamen GIVE.cz, který dodává: „Především v průběhu listopadu a prosince loňského roku jsme čelili extrémnímu náporu zákazníků, díky kterému jsme během pár týdnů vyprodali prakticky celou zásobu krbových kamen na zimní sezónu. Stejně tak tomu bylo i u našich dodavatelů, jejichž výroba je nyní stále pod velikým tlakem. Zájem o co nejrychlejší dodání krbových kamen tak evidujeme ze strany našich zákazníků od listopadu prakticky kontinuálně, a především u značek Romotop, Haas+Sohn nebo Hein. Velice oblíbená jsou i krbová kamna Jotul“.
Vyplatí se tedy využít pro vytápění právě krbová kamna?
Odpověď je jednoduchá – vyplatí se vždy, pokud chcete výrazně ušetřit za vytápění. Konkrétní částky se pak odvíjejí od vaší potřeby vytápění. Dlouhodobě platilo, že vytápění krbovými kamny dokáže ušetřit až polovinu ročních nákladů za vytápění, vzhledem k raketovým růstům cen zemního plynu může však být tato úspora ještě podstatnější.
Ve srovnání s ekvivalenty plynu a elektřiny, které produkují 0,198 kg a 0,517 kg CO2 na kWh, produkují moderní kamna na dřevo pouze 0,008 kg, což jasně dokazuje ekologické výhody přechodu na kamna. Nejen, že produkují méně CO2 než fosilní paliva, ale také produkují tolik tepla, že můžete poměrně snadno vytopit místnosti kolem kamen pouze s pomocí dřeva, aniž byste museli spotřebovávat fosilní paliva na vytápění vašeho ústředního topení. To znamená, že šetříte nejen planetu, ale také spoustu peněz na účtech za vytápění.
Kolik reálně ušetřím peněz?
Pan Novák s rodinou obývá jednopodlažní dům o ploše 100m2, výška stropu standardních 2,5 metru, celkový prostor je tedy 250m3. Jde o dobře zaizolovaný prostor, nízkoenergetickou stavbu, počítejme tedy potřebu výkonu 30 W na m3. 30 * 250 = 7500 W.
Optimální jsou tedy pro pana Nováka krbová kamna se jmenovitým výkonem cca 7,5 kW.
Tento prostor si pak můžete vytopit buď za pomoci plynového kotle nebo výše zmíněnými krbovými kamny. Spotřeba zemního plynu pak bude činit cca 1500 m3 ročně, při průměrné ceně 17 Kč za metr krychlový (aktuální k listopadu 2021) pak roční částka za vytápění plynem činí 25 500 Kč. Při vytápění dřevem si pak vystačíme s cca 11,5 m3 palivového dřeva ročně. Při průměrné ceně 1250 Kč za metr krychlový se dopočítáme roční částky 14 375 Kč.
Není potřeba složitých výpočtů, abychom došli zjištění, že v tomto případě by topení palivovým dřevem ušetřilo přes 11 tisíc korun ročně. A to už je suma, která stojí za pozornost – tím spíše, že se jedná o úsporu pravidelnou – každoroční. A přitom stačí tak málo, aby na ní člověk dosáhl…
Stručně řečeno – v okamžiku správně vybraných krbových kamen vás tyto budou hřát v obývacím pokoji, neméně pak v kapse zahřejí ušetřené koruny – a nemusí jich být úplně málo.