Babiš si naklonil squattery. Byl by dobrý premiér, tvrdilo ANO

Ministr a squatteři

Babiš si naklonil squattery. Byl by dobrý premiér, tvrdilo ANONOVÉ 1
Domov

Jan Kálal

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) pobídl squattery, aby na pražském Žižkově obývali bývalou kliniku, kterou sami dříve zabrali. Hnutí ANO líčí na svém Facebooku, jak je jeho šéf mladý duchem a že energii lidem v mikinách věří víc než zpohodlněným úředníkům. Příspěvek s fotkou Babiše ve svetru a v objetí s mladou ženou původně končil větou, že by z něj byl dobrý premiér.

„Jak člověk pozná, že zestárl? Když začne nadávat „na ty mladý“, jejichž chování nerozumí,“ filozofuje při čtvrtku na svém Facebooku ANO. A dává názorný příklad, že jeho předseda a správce státní kasy takovou chybu nedělá. Příklad laskavého přístupu ke squatterům, kteří obsadili v prosinci budovu bývalé kliniky na pražském Žižkově.

Babišovo zvednuté obočí

„Spousta lidí si myslela, že to jsou výtržníci a že na ně úřady právem poslaly policajty. Jenže předtím, než těžkooděnci násilím mládež vytlačili, se ukázalo, že z domu úplně zmizeli feťáci a drobní kriminálníci, což potvrdili i překvapení pochůzkáři, zmizely i odpadky, které aktivisté vyvezli v kontejnerech,“ má jasno ANO. Situace podle hnutí „zvedla obočí“ Andreje Babiše, který se objevil na místě „k překvapení všech“ a navrhl schůzku všem zúčastněným.

„Člověk, který je mladý duchem si udržuje vitalitu, iniciativu i usměvavost a všechny tyhle věci najdeme u Andreje Babiše. Byl by z něj dobrý premiér,“ zmínilo ANO.

Vykreslení obrazu lidového vicepremiéra, který mladé chápe a autority zpochybňuje, pokračuje. Babiše totiž – na rozdíl od úředníků – nezajímaly pouze paragrafy a vyhlášky „proč to nejde“. Chtěl vědět i to, o co dnešním mladým jde. A hle, jeden bohulibý záměr střídá druhý, seznal ministr financí. „Rozjet zahradu, jídelnu pro sociálně slabé, knihovnu, přednáškový sál a prostor pro občanské iniciativy v domě, který je sice majetkem státu, ale nikdo ho nevyužívá,“ uvádí ANO.

 

Oslava Babiše v závěru graduje. „Chuť něco dělat lidi spojuje. Kdo by si pomyslel, že dvacetiletí nadšenci v mikinách a ministr financí v sobě najdou podobnou krevní skupinu? Přesto se to stalo a právě mladá energie vzbudila v Andreji Babišovi mnohem větší důvěru než zpohodlnělost úředníků, kteří všechno (ne)řeší přes paragrafy a vyhlášky,“ uvádí text.

Vicepremiér rozdává státní majetek

Podle příspěvku Babiš – jako nejvyšší správce státního majetku – slíbil kliniku občanskému hnutí. „Vzhledem k jeho vrozené pořádnosti se do ní určitě přijde časem podívat,“ ujišťuje ANO.

Hodinu po publikování příspěvku si Babišovi lidé ale zřejmě řekli, že volby jsou ještě daleko a že poslední věta je asi fakt moc. A smazali ji, jak zaznamenala historie úprav Facebooku.

Hnutí připomíná, že být „mladý duchem“ znamená, že člověk ještě neztratil odvahu zkoušet nové věci, že je vždy připraven poučit se a taky, že se nepovyšuje nad mladší, ale spíš v nich hledá inspiraci. „Člověk, který je mladý duchem si udržuje vitalitu, iniciativu i usměvavost a všechny tyhle věci najdeme u Andreje Babiše. Byl by z něj dobrý premiér,“ zmínilo ANO.

Čtěte také: Aktivisté znovu chtěli obsadit prázdný dům na Žižkově, policie zasáhla

Hodinu po publikování příspěvku si Babišovi lidé ale zřejmě řekli, že volby jsou ještě daleko a že poslední věta je asi fakt moc. A smazali ji, jak zaznamenala historie úprav Facebooku. Však také Andrej Babiš prohlašuje, že nechce být premiérem koaliční vlády. Rád by vládl bez toho, aby se musel ohlížet na koaliční partnery.

Čtěte také: Babiš: Sobotka na Hrad! Já mohu být premiér