Téměř neznámý hrdina. Čech zachránil tisíc židovských dětí

Dokument o hrdinovi holokaustu

Téměř neznámý hrdina. Čech zachránil tisíc židovských dětíNOVÉ
Děti z Buchenwaldu před odjezdem z osvobozeného tábora Foto: Foto: Wikimedia Commons
5
Domov
Echo24
Sdílet:

Zachránil více lidí než sir Nicolas Winton nebo Oskar Schindler a přece ho téměř nikdo nezná. Řeč je o třebíčském rodákovi Antonínu Kalinovi, který před smrtí v koncentračním táboře zachránil více než tisíc lidí, včetně dvou budoucích držitelů Nobelovy ceny. Co víc, Kalina přitom riskoval život, protože byl sám vězněn v Buchenwaldu. Život a skutky neznámého hrdiny má přiblížit nový dokument Děti Antonína Kaliny podle scénáře Stanislava Motla, který 24. ledna uvede ČT2.

Objevný dokument budou moci diváci na obrazovkách České televize sledovat v úterý 24. ledna ve 20.55 na ČT2 u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Den před televizní premiérou Česká televize v Kalinově rodné Třebíči uspořádá projekci pro místní studenty.

Kalina byl součástí komunistického podzemního odboje a díky svému postavení vedoucího „dětského bloku“ v Buchenwaldu se mu podařilo děti schovat do karanténní oblasti, kam Němci chodili neradi. Rovněž pozměnil evidenci a z židovských dětí udělal křesťany, takže se vyhnuli pochodu smrti.

„Se jménem Antonína Kaliny jsem se prvně setkal v polovině devadesátých let v Izraeli při debatě s několika historiky a pamětníky. Bylo to pro mě něco neuvěřitelného. Vůbec jsem nechápal, že se o tomto člověku, v Izraeli tolik uctívaném, u nás vůbec neví,“ říká autor dokumentu Stanislav Motl. „Právem obdivujeme světově proslulé zachránce Židů, jakými byli Oskar Schindler či Nicholas Winton. Antonín Kalina se však od obou těchto mužů zásadně lišil. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo doslova o život. Byl totiž vězněm koncentračního tábora. Politickým vězněm, který měl v průvodních listinách gestapa napsáno Návrat nežádoucí,“ dodal Motl.

Antonín Kalina zemřel v roce 1990 v Praze, ve věku 88 let. Vlivem jeho vlastní skromnosti i povahy dané doby se uznání za své obrovské hrdinství dočkal až posmrtně. Upozornili na něj, když dospěli, nejprve přímo ti, které zachránil. „Ti, co za svůj život vděčí Antonínu Kalinovi, jsou dnes roztroušeni po celém světě. A jsou mezi nimi skutečně významné osobnosti, dokonce dva nositelé Nobelovy ceny, Elie Wiesel, který získal cenu za mír, a Imre Kertész,“ říká dramaturg Martin Červenka.

Antonín Kalina se narodil v chudinské čtvrti Třebíče, měl dalších devět sourozenců a odjakživa pro strach uděláno. Byl nepřehlédnutelný rebel. Slyšet o něm bylo už na sklonku 30. let. „Jenom v roce 1935 bylo na Antonína Kalinu podáno na 38 žalob. Hlavně za svolávání nepovolených shromáždění. Několikrát se ocitl ve vězení,“ zjistil o něm Stanislav Motl. Jako politický vězeň se tak do koncentračního táboru dostal jako jeden z prvních – už v roce 1939. „Když začaly přicházet transporty z východu, Antonín Kalina si všiml, že v každém z vlaků je vždy dvacet až padesát dětí. Jako zkušený vězeň dobře věděl, že pokud děti zůstanou bez pomoci, nemají žádnou šanci,“ dodává Stanislav Motl.

Město Třebíč se odkazu svého rodáka intenzivně věnuje od roku 2012. „Od té doby systematicky pracujeme na zviditelnění hrdinova odkazu, pořádáme vzpomínkové akce, odhalili jsme pamětní desku. Dne 17. února u příležitosti 115. výročí Kalinova narození budeme v Židovském městě otevírat malou pamětní síň,” říká Jarmila Hanáčková, ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč.

Den před televizní premiérou Česká televize ve spolupráci s třebíčským Městským kulturním střediskem pořádá projekci v kině pasáž pro místní studenty.

Čtěte také: Ukrývanou Anne Frankovou možná nikdo neudal, tvrdí muzeum

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články