„Tohle nám má vládnout?“ Trumpova tiskovka rozdělila USA

Trump a novináři na nože

„Tohle nám má vládnout?“ Trumpova tiskovka rozdělila USAVIDEO UVNITŘ
Budoucí prezident USA Donald Trump na tiskové konferenci okřikl novináře CNN. Foto: Foto: Reuters
2
Svět

pf Echo24

První tisková konference Donalda Trumpa od jeho zvolení prezidentem USA vyvolává debaty i dva dny od jejího uskutečnění. Trump se na ní totiž dostal do ostrého sporu s reportérem CNN Jimem Acostou, jehož médium označil za příšerné. Novináře navíc nenechal položit jedinou otázku. Nad hrubostí budoucí hlavy státu už podivují nejenom jeho političtí odpůrci, svého kolegy se zastali i další novináři. Trumpovi příznivci však ráznost svého favorita chválí.

Trumpova zášť vůči médiím je všeobecně známá už z doby jeho volební kampaně. Kontroverzní miliardář se při ní několikrát opřel zejména do deníku The New York Times. V příliš velké oblibě však nemá ani televizní stanici CNN. Tento negativní vztah navíc ještě posílil poté, co americká televize referovala o údajném kompromitujícím materiálu, který by na budoucího prezidenta USA měly mít k dispozici ruské tajné služby. Přestože CNN obsah těchto dokumentů nezveřejnila, Trump se rozhodl Acostu zastupujícího toto médium potrestat tím, že mu na středeční tiskové konferenci neodpoví na žádnou otázku.

„Pane budoucí prezidente, vzhledem k tomu, že soustavně napadáte naši zpravodajskou organizaci, můžete nám dát alespoň jednu šanci,“ žádal dlouholetý zpravodaj v Bílém domě pro CNN Acosta klidným tónem o možnost položit Trumpovi dotaz. Ten však pouze pozvedl prst ve svém typickém gestu a ihned jeho žádost zamítl.

 

„Vy ne, vy ne, vaše organizace je příšerná,“ reagoval ostře Trump. „Nebuďte hrubý, nedovolím vám otázku, vydáváte vymyšlené zprávy,“ přisadil si Trump poté, co se reportér CNN pokusil ještě několikrát dostat ke slovu. Krátké překřikování nakonec ukončil sám Trump tím, že dal slovo jinému novináři.

Přestože na ukončení krátké slovní přestřelky reagovalo v sále několik lidí potleskem, sám Trump čelí kvůli svému jednání vlně kritiky. Lidé na sociálních sítích sdílí video z tiskové konference, k němuž připojují i své rozhořčené reakce. Někteří z uživatelů doplnili zprávu pouze o ikonu rozčíleného či plačícího smajlíka, jiní se však i zoufale táží, co se s jejich zemí stane poté, co vládu nad ní převezme člověk s takto hrubým jednáním.

 

 

Svého kolegy se zastali i novináři z dalších amerických médií. Hrubost budoucího prezidenta USA už tak stihli odsoudit například v televizích ABC, CBS nebo NBC. Kritický text připojil i Columbia Journalism Review nebo magazín Slate. Za jejich odhodlání se jim od části veřejnosti rovněž dostalo pochvaly.

Naopak na pomoc budoucímu prezidentovi už přispěchal republikánský člen kongresu za Texas Randy Weber. Ten dokonce požaduje, aby byl Acostovi v budoucnu zakázán přístup na jakékoli další tiskové konference. Zároveň s tím vyzval televizi CNN, aby svého reportéra okamžitě propustila.

 

Zejména Trumpovi voliči ráznost svého nového prezidenta náležitě ocenili. Televize CNN je podle nich pouze bulvárním médiem, které vydává neověřené informace. Jiní příznivci budoucí hlavy státu navíc připomínají skutečnost, že dosavadní prezident Barack Obama za doby svého působení odmítal vystupovat v televizi Fox, na tuto skutečnost si však nikdo až dosud nestěžoval.

Čtěte také: Tajná schůzka s Rusy v Praze? Kreml prý může kompromitovat Trumpa

Je to naprostá kachna, tajný spis o Trumpovi nemáme, tvrdí Kreml