Starostové obcí nechtějí EET pro spolky, budou jednat s Babišem

Obce žádají úlevu u EET

Starostové obcí nechtějí EET pro spolky, budou jednat s BabišemNOVÉ
EET Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov

Echo24

Starostové především menších obcí odmítají, aby se elektronická evidence tržeb týkala i venkovských spolků. Spolky musejí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby při překročení ročního obratu 175.000 korun. Kvůli tomu se ve čtvrtek odpoledne sejdou starostové s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). V tiskové zprávě o tom informovalo Sdružení místních samospráv (SMS).

Obce tak chtějí na dnešním jednání upravit metodický pokyn Finanční správy, který definoval právě roční obrat 175.000 korun jako hranici pro evidování tržeb.

„V obcích, kterých sdružujeme téměř 1200, se EET začalo týkat řady větších a aktivních spolků, například hasičů, fotbalistů nebo myslivců,“ uvedl místopředseda sdružení Jan Sedláček. Podle něj jsou tak ohroženy nejen kulturní akce na vesnicích, ale i existence spolků jako takových. V delším horizontu by tak podle SMS mohla zaniknout až třetina takových spolků.

SMS již při startu první vlny EET uvedlo, že to vedlo k zániku zhruba 700 hospod zejména v malých obcích. Ministerstvo financí naopak následně uvedlo, že počet restaurací po zavedení EET neklesl. EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od středy pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Čtěte také: Babišův 100% nárůst tržeb díky EET? Data ke statistice neexistují

Hospody byly jen rozcvička. EET začala natvrdo i pro obchody