Babišův 100% nárůst tržeb díky EET? Data ke statistice neexistují
Operativní porada na MF
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a autor zákona o evidenci tržeb (EET) v polovině ledna na tiskové konferenci slavnostně prohlašoval, že díky EET se vybralo v prosinci o sto procent víc, než ve stejném měsíci v předchozím roce. Nyní se ukazuje, že pro svá tvrzení nemá žádná „tvrdá“ data. Informace, ze kterých vznikla prezentace o dvojnásobném nárůstu, podle resortu neexistují. Prý padla na operativní poradě, ze které není žádný záznam.
Babiš uspořádal v polovině ledna tiskovou konferenci, na které pochvaloval úspěšnost elektronické evidence tržeb. Mimo jiné řekl, že v prosinci 2016 se vybralo o sto procent více než v prosinci 2015. Danou informaci ministerstvo financí uvádí i ve své prezentaci, kterou na tiskové konferenci novinářům pouštělo.
Jak se ale nyní ukazuje, ministerstvo financí nemůže svoji statistiku podložit žádnými daty. Unie daňových poplatníků je totiž po Babišově resortu požadovala, úřad prý ale data nemá. „K požadovaným informacím povinný subjekt konstatuje, že danými informacemi nedisponuje. Předmětná prezentace vztahující se ke zhodnocení 1. fáze EET byla připravena na běžné operativní poradě k organizaci tiskové konference, na které byla tato prezentace následně předložena,“ napsalo ministerstvo financí na dotaz.
Data prý pochází od analytiků z finanční správy, nikdo je ale nezaznamenal. „Na tuto poradu byli přizváni též analytici Finanční správy ČR, kteří přednesli svá zjištění získaná analýzou dat z informačních systémů Finanční správy ČR. Z tohoto ústního jednání nebyl pořízen žádný záznam,“ píše se dále v zamítavé odpovědi.
Zmíněná data tak podle ministerstva financí vůbec neexistují. „Žadateli tudíž nelze tyto informace, které ministerstvo financí obdrželo od Finanční správy ČR jako podklad pro prezentaci, poskytnout, jelikož nebyly zaznamenány ve smyslu ustanovení § 3 odst. 3 a jako takové tudíž neexistují. Tyto informace byly zaznamenány až ve formě výše uvedené prezentace, která byla po skončení tiskové konference uveřejněna na webových stránkách Ministerstva financí a která je v dispozici žadatele,“ stojí v dopise.
Statistický úřad hlásil nárůst jen asi 7 procent
Čísla ministerstva financí kolidují s daty z Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je mezinárodně uznávanou institucí. Podle ČSÚ totiž tržby v pohostinství a ubytování za prosinec 2016 vzrostly jen o přibližně 7 procent. Finanční správa i ministerstvo financí ale tvrdí, že rozpor, který dělá téměř 93 procent, je způsoben rozdílnou metodikou.
Ministerstvo financí přitom už dříve pro server Echo24 metodiku, kterou ke stoprocentnímu nárůstu došlo, popsalo. „Dvojnásobný nárůst tržeb potvrzuje jak vyčerpávající analýza vykazovaných tržeb prosinec 2015 versus prosinec 2016 na čtyřprocentním vzorku restauračních zařízení, tak odhady provedené pro celý segment NACE 55, 56,“ uvedl v lednu pro server Echo24 Michal Žurovec z ministerstva financí. Finanční správa se podrobně zaměřila na náhodný vzorek 1600 restaurací a hotelů, což představuje právě ta 4 procenta subjektů z první vlny, což je podle Žurovce z hlediska statistických zkoumání vysoce vypovídající podíl.
Konkrétní data, se kterými ale Babišovi úředníci pracovali, nyní ministerstvo nemá.
Rozporem v číslech ministerstva financí a ČSÚ se v pondělí zabývala i vláda, a to na popud premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). K ničemu zvláštnímu ale nedošla a pouze konstatovala, že data nelze srovnávat. „V datech ČSÚ jsou také zahrnuty výrobky a služby, které EET nepodléhají. V datech Finanční správy získaných z EET naopak nejsou zahrnuty bezhotovostní převody. Z výše uvedených důvodů stojí publikovaná data ČSÚ a FS ČR vedle sebe, a nelze je tedy vzájemně porovnávat,“ uvádí materiál.