Reálná čísla o EET z restaurací. Babišovi se ztratilo 93 % tržeb

BABIŠOVA ČÍSLA NESEDÍ

Reálná čísla o EET z restaurací. Babišovi se ztratilo 93 % tržebAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš. Foto: FOTO: Jan Zatorsky
3
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Tvrzení ministra financí Andreje Babiše (ANO) o velkém úspěchu elektronické evidence tržeb (EET) začínají mít trhlinu. Podle Českého statistického úřadu totiž tržby v pohostinství a ubytování za prosinec 2016 vzrostly jen o přibližně 7 procent. Babiš přitom na poslední tiskové konferenci tvrdil, že nárůst je stoprocentní.

Z čísel statistického úřadu vyplývá, že bez ohledu na inflaci vzrostly tržby v oblasti ubytování a pohostinství, která jako první spadla do povinné evidence, oproti prosinci 2015 přesně o 7,6 procenta. Pouze u pohostinství bez ubytování to bylo o něco vyšší, meziroční růst byl o 8,2 procent. Výsledek přitom kopíruje celoroční růst, který se pohybuje kolem 5,3 procenta. V letních měsících byl přitom meziroční růst ještě vyšší než v prosinci. Podle čísel to tedy vypadá, že podnikatelé kvůli EET nezačali odvádět více tržeb.

Babiš přitom na tiskové konferenci v polovině ledna uvedl, že tržby vzrostly díky EET o sto procent. „Prosinec 2015, prosinec 2016 došlo k nárůstu o sto procent,“ prohlásil Babiš a jeho náměstkyně ještě dodala, že evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard Kč, zatímco před rokem to bylo deset miliard.

„Pokud se ministerští experti v takto důležitých otázkách spletli o 93%, je to tristní. Pokud ministr financí záměrně manipuluje s čísly, je to trestné,“ vysvětlil zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET Boleslav Buzek.

Jak se poté ukázalo, ministerstvo financí při výpočtu nárůstu tržeb vycházelo jen z minimálního čtyřprocentního vzorku podniků. Finanční správa se podrobně zaměřila na náhodný vzorek 1600 restaurací a hotelů, což představuje právě ta 4 procenta subjektů z první vlny, což je podle Michala Žurovce z resortu financí z hlediska statistických zkoumání vysoce vypovídající podíl.

Stoprocentní nárůst tržeb dle Žurovce potvrzovala i analýza dat z informačních systémů Finanční správy. Restaurace, hotely a penziony ohlásily v prosinci tržby ve výši asi 20 miliard Kč. Výsledky za prosinec nepodléhají sezónnímu vlivu, proto se dá předpokládat, že za celý rok dosáhly tržby 240 miliard. To je téměř dvojnásobek proti 130 miliardám, které stejné firmy ohlásily v roce 2015.

Ani tento výklad ale nestál na zcela přesvědčivých zdrojích. Mluvčí se při údajích za rok 2015 odkazoval na data ČSÚ. Stránky ČSÚ však tvrdily něco jiného. Tržby za rok 2015 dosáhly 141 miliard korun, za samotný prosinec asi 13 miliard. Přitom nebylo ani jisté, zda se srovnávají stejná čísla.

Údaje ze statistické úřadu ale ukazují ještě jiný zajímavý trend a to, že v restauracích i hospodách se výrazně zdražovalo a zákazník vůbec nepocítil snížení DPH, ke kterému došlo. Meziroční růst běžných cen, který zahrnuje i změny DPH i inflaci, je totiž 18,3 procenta. Podle Petry Báčové z ČSÚ v tom hrají roli dva faktory, a to zvýšení spotřebitelských cen v pohostinství a stravování v prosinci o 4,8 procenta a snížení sazby DPH za jídla ve veřejném stravování z 21 na 15 procent.

„Jelikož naše šetření sleduje vývoj tržeb bez DPH, je potřebné zohlednit změnu sazby DPH také při přepočtu do stálých cen. V přepočtu do stálých cen se tak eliminuje jednak růst spotřebitelských cen, jednak vliv změny sazby DPH. Proto je v prosinci v tomto odvětví takový rozdíl mezi běžnými a stálými cenami. V jiném odvětví změna sazby DPH neproběhla,“ vysvětlila serveru Echo24 Báčová.

Čtěte také:

Zavřela jen stovka hospod, chlubil se Babiš. Pivovary hlásí čtyřikrát tolik

Polčák: ‚Babišova čísla jsou potěmkinovskou vesnicí‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články