Rusko nám zdarma dodává rakety, tvrdí velitelé Hizballáhu
'JSME STRATEGIČTÍ SPOJENCI'
Rusko bezplatně dodává radikálnímu hnutí Hizballáh moderní těžké zbraně, řekli serveru The Daily Beast nezávisle na sobě dva velitelé tohoto hnutí. Moskva se tak podle nich Hizballáhu odvděčuje za to, že jí pomáhá s ochranou leteckých základen v Sýrii. Kromě dodávek zbraní spolu obě strany spolupracují během bojových akcí, kdy jednotky Hizballáhu určují cíle a ruská letadla shazují bomby. Velitelé tvrdí, že Kreml při bojích v Sýrii více spoléhá na ně než na syrskou armádu.
Se dvěma veliteli, kteří se představili pod pseudonymy Bakr a Ásir, server The Deily Beast hovořil v libanonském Bejrútu na přelomu roku. Oba muži odmítli uvést svá skutečná jména, protože nejsou oprávněni poskytovat rozhovory novinářům. Bakr uvedl, že v Sýrii velí jednotce Hizballáhu o síle dvě stě mužů, zatímco Ásir má na starosti nábor a výcvik nováčků.
Podle dvojice důstojníků pomáhají jednotky Hizballáhu střežit ruské letecké základny a vojenské sklady, které se nacházejí na severozápadě Sýrie. Výměnou za to prý mají vydatný a především bezplatný přísun ruského vojenského materiálu včetně „raketových systémů, laserem naváděných střel a protitankových zbraní“.
Kromě ochrany ruských vojenských objektů spolu obě strany spolupracují i přímo během bojových operací v Sýrii. Spolupráce prý vypadá tak, že jednotky Hizballáhu, které bojují na zemi, dodávají ruskému velení zpravodajské informace a zároveň určují cíle, které pak ruská letadla bombardují. „Jsme teď na Blízkém východě strategičtí spojenci,“ uvedl velitel Bakr.
Druhý velitel Ásir potom dodal, že Rusové se nezajímají o to, co bude Hizballáh s darovanými zbraněmi dělat – dokonce i v případě, že by je radikální hnutí chtělo použít proti Izraeli. „Pokud jde o Izrael, Hizballáh neposlouchá rozkazy od nikoho,“ řekl serveru The Daily Beast Ásir. Dodal ale, že je nepravděpodobné, aby libanonské hnutí použilo ruské zbraně proti židovskému státu – případný útok ze strany Izraele by podle něj hnutí dokázalo odrazit pomocí zbraní, které už dříve dostalo od šíitského Íránu.
Bez zajímavosti ale není ani další Ásirovo tvrzení. Totiž, že Kreml prý při vojenských akcích v Sýrii spoléhá radši na jednotky Hizballáhu než na pravidelnou syrskou armádu. „Hizballáh učí syrskou armádu jak používat mnoho těch nových (ruských) zbraní,“ uvedl.
Moskva i vedení Hizballáhu odmítli výpovědi Ásira a Bakra komentovat. Rusko ale už několikrát uvedlo, že nepovažuje Hizballáh za nepřítele a nevyloučilo ani možnou spolupráci. „Udržujeme s nimi kontakty a vztahy, protože je nepovažujeme za teroristickou organizaci,“ řekl loni na podzim agentuře Interfax náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov.
Libanonské hnutí Hizballáh (v překladu „Boží strana“) vzniklo v 80. letech s proklamovaným cílem ustavit v zemi islámský stát. Od tohoto cíle ale po krátké době upustilo a svoji pozornost obrátilo k sousednímu Izraeli. Hizballáh, který se hlásí k šíitské větvi islámu, se těší otevřené podpoře především z Íránu a v menší míře i ze Sýrie. Spojené státy, Velká Británie, Kanada a další země považují hnutí za teroristickou organizaci. Jednotky Hizballáhu v Sýrii bojují na straně prezidenta Bašára Asada. Hnutí se v poslední době podílelo například na obléhání města Madája, kde kvůli nedostatku potravin hladoví několik desítek tisíc civilistů.