1 Extrémně vážná situace

Lidé v syrské Madáje kvůli Asadovým jednotkám umírají hlady

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

V obléhaném syrském městě Madájá lidé umírají hlady, mnozí se živí listím, trávou a vodou ochucenou kořením. Ceny potravin tam dosáhly závratné výše – kilogram rýže stojí v přepočtu 6200 korun. Madájá je v obležení provládních jednotek od loňského července a podle syrských ochránců lidských práv tam zemřelo hladem nejméně 39 lidí a dalších 13 zabily miny. Smrt hladem hrozí podle UNICEFu i 20 tisícům dětí.

„Situace je výjimečně vážná,“ prohlásil v pátek v Ženevě mluvčí UNICEF Christophe Boulierac. Podle syrských ochránců lidských práv za více než 170 dní obléhání města Madájá v něm zemřelo hlady 39 lidí.

Potraviny se nakupují na gramy, někteří obyvatelé zabili své zvířecí mazlíčky a snědli je. „Lidé pomalu umírají. Kvetou nám právě pokojové rostliny. Včera jsme jim ostříhali okvětní lístky a snědli je. Bylo to ale hořké, strašné,“ sdělil listu The Guardian sociální pracovník jménem Luaj, který působí právě v Madáji.

Na internet se dostaly snímky starců, které zabil hlad, dětí vyhublých na kost, některých tak slabých, že ačkoli nejde o batolata, nemají sílu chodit a pohybují se na kočárku.

Podle Ibráhíma Abbáse, který dezertoval z armády, lidé bez rozdílu pohlaví a věku hubnou až o 20 kilogramů. „Neuvidíte tam dítě, které by nemělo vpadlé oči a upřený pohled hladového člověka,“ řekl.

Ve čtvrtek OSN informovala, že se syrská vláda rozhodla pustit do města kamiony s humanitární pomocí. Pomoc by měla dorazit během několika dní. „Obléhání zesílilo a námi podporovaní lékaři mají prázdné police s léky, přičemž léčí stále delší řady hladovějících a nemocných pacientů. Zdravotníci se dokonce uchylují ke krmení silně podvyživených dětí lékařskými sirupy, jelikož to jsou jediné dostupné zdroje cukru a energetických látek. To vede k rychlejší spotřebě té trochy léků, které zbývají. Jediný způsob, jak zvrátit současnou katastrofickou situaci je vedle dodávek jídla také okamžitá lékařská evakuace pacientů a rychlé doplnění léků,“ upozorňuje Brice de le Vingne, ředitel operací Lékařů bez hranic.

Povstalci loni na jaře obsadili velké části území na severozápadě Sýrie včetně dvou šíitských enkláv Fúa a Kafrajá v provincii Idlib. K šíitské sektě alávitů patří celé syrské vedení. Armáda v odvetě obklíčila Madáju a sousední Zabadání, které bývalo v minulosti jedním z center protiasadovské opozice. Obě tyto lokality leží poblíž hranice s Libanonem v governorátu Damašek.

Už několik měsíců se vyjednává o lokálním příměří, které má umožnit vzájemnou evakuaci lidí z obléhaných míst. Zatím se podařilo dohodnout pouze evakuaci raněných a dále jednu humanitární pomoc. Konvoje se loni v říjnu rozjely do všech čtyř měst, avšak po několika dnech bylo zásobování zastaveno.

„Viděl jsem lidi zabíjet kočky a jíst je, jí se listí ze stromů,“ řekl Luaj. Za stejnou horentní cenu jako rýže se prodává také čočka nebo cukr. Lidé prý padají hlady a situace se zhoršuje kvůli studenému počasí. Madájá leží v nadmořské výšce 1300 metrů. Odstřelovači mají z okolních kopců město jako na dlani, takže se lidé nemohou dostat do lesa pro dříví. Při pokusech jich bylo několik zabito.

Jeden učitel z Madáji řekl, že blokovány jsou všechny příjezdové silnice do Madáji i Zabadání a všude je mnoho min. Několik dětí, které se pokoušely natrhat si trávu a sníst ji, přišlo o nohy nebo ruce.

„Není tady už nic k jídlu. Dva dny už piji jen vodu,“ řekla telefonicky jedna z obyvatelek Madáji agentuře AFP.

„Už nikoho nežádáme o pomoc. Žádali jsme tolikrát a nikdo nás nevyslyšel,“ řekl Luaj.

Čtěte také: Dvě třetiny syrských uprchlíků žijí v Libanonu za 100 korun na den

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.