Lidé v syrské Madáje kvůli Asadovým jednotkám umírají hlady
Extrémně vážná situace
V obléhaném syrském městě Madájá lidé umírají hlady, mnozí se živí listím, trávou a vodou ochucenou kořením. Ceny potravin tam dosáhly závratné výše – kilogram rýže stojí v přepočtu 6200 korun. Madájá je v obležení provládních jednotek od loňského července a podle syrských ochránců lidských práv tam zemřelo hladem nejméně 39 lidí a dalších 13 zabily miny. Smrt hladem hrozí podle UNICEFu i 20 tisícům dětí.
„Situace je výjimečně vážná,“ prohlásil v pátek v Ženevě mluvčí UNICEF Christophe Boulierac. Podle syrských ochránců lidských práv za více než 170 dní obléhání města Madájá v něm zemřelo hlady 39 lidí.
Potraviny se nakupují na gramy, někteří obyvatelé zabili své zvířecí mazlíčky a snědli je. „Lidé pomalu umírají. Kvetou nám právě pokojové rostliny. Včera jsme jim ostříhali okvětní lístky a snědli je. Bylo to ale hořké, strašné,“ sdělil listu The Guardian sociální pracovník jménem Luaj, který působí právě v Madáji.
Na internet se dostaly snímky starců, které zabil hlad, dětí vyhublých na kost, některých tak slabých, že ačkoli nejde o batolata, nemají sílu chodit a pohybují se na kočárku.
Podle Ibráhíma Abbáse, který dezertoval z armády, lidé bez rozdílu pohlaví a věku hubnou až o 20 kilogramů. „Neuvidíte tam dítě, které by nemělo vpadlé oči a upřený pohled hladového člověka,“ řekl.
Residents of #Madaya being starved to death families eating leaves to survive https://t.co/NFbutM1cig #assadcrimes pic.twitter.com/jCIqGocR8P
— nessreen (@nzayed07)
7. Leden 2016
Ve čtvrtek OSN informovala, že se syrská vláda rozhodla pustit do města kamiony s humanitární pomocí. Pomoc by měla dorazit během několika dní. „Obléhání zesílilo a námi podporovaní lékaři mají prázdné police s léky, přičemž léčí stále delší řady hladovějících a nemocných pacientů. Zdravotníci se dokonce uchylují ke krmení silně podvyživených dětí lékařskými sirupy, jelikož to jsou jediné dostupné zdroje cukru a energetických látek. To vede k rychlejší spotřebě té trochy léků, které zbývají. Jediný způsob, jak zvrátit současnou katastrofickou situaci je vedle dodávek jídla také okamžitá lékařská evakuace pacientů a rychlé doplnění léků,“ upozorňuje Brice de le Vingne, ředitel operací Lékařů bez hranic.
Povstalci loni na jaře obsadili velké části území na severozápadě Sýrie včetně dvou šíitských enkláv Fúa a Kafrajá v provincii Idlib. K šíitské sektě alávitů patří celé syrské vedení. Armáda v odvetě obklíčila Madáju a sousední Zabadání, které bývalo v minulosti jedním z center protiasadovské opozice. Obě tyto lokality leží poblíž hranice s Libanonem v governorátu Damašek.
Už několik měsíců se vyjednává o lokálním příměří, které má umožnit vzájemnou evakuaci lidí z obléhaných míst. Zatím se podařilo dohodnout pouze evakuaci raněných a dále jednu humanitární pomoc. Konvoje se loni v říjnu rozjely do všech čtyř měst, avšak po několika dnech bylo zásobování zastaveno.
Remember the beautiful Syrian girl who gone viral last year..Yeah she‘s starving to death right now in#Madaya #Syria pic.twitter.com/OXbMyhDuo8
— Le Kinda Hamwi (@kindacoco)
7. Leden 2016
„Viděl jsem lidi zabíjet kočky a jíst je, jí se listí ze stromů,“ řekl Luaj. Za stejnou horentní cenu jako rýže se prodává také čočka nebo cukr. Lidé prý padají hlady a situace se zhoršuje kvůli studenému počasí. Madájá leží v nadmořské výšce 1300 metrů. Odstřelovači mají z okolních kopců město jako na dlani, takže se lidé nemohou dostat do lesa pro dříví. Při pokusech jich bylo několik zabito.
Jeden učitel z Madáji řekl, že blokovány jsou všechny příjezdové silnice do Madáji i Zabadání a všude je mnoho min. Několik dětí, které se pokoušely natrhat si trávu a sníst ji, přišlo o nohy nebo ruce.
„Není tady už nic k jídlu. Dva dny už piji jen vodu,“ řekla telefonicky jedna z obyvatelek Madáji agentuře AFP.
„Už nikoho nežádáme o pomoc. Žádali jsme tolikrát a nikdo nás nevyslyšel,“ řekl Luaj.