Dvě třetiny syrských uprchlíků žijí v Libanonu za 100 korun na den
SYŘANÉ ŽIJÍ V KRAJNÍ CHUDOBĚ
Přes dvě třetiny Syřanů, kteří uprchli před válkou do Libanonu, žije v krajní chudobě. Ve středu to ve své zprávě oznámila Organizace spojených národů (OSN). Až 70 procent uprchlíků tam musí denně vystačit v přepočtu s méně než 95 korunami. V Libanonu je přes milion Syřanů.
Ještě loni bylo v tak špatné situaci v Libanonu jenom 49 procent Syřanů. Do Libanonu odešlo od roku 2011, kdy boje v Sýrii začaly, 1,2 milionu občanů Sýrie.
Ve zprávě se uvádí, že „asi 90 procent syrských uprchlíků v Libanonu je zadluženo“. „Půjčují si na zaplacení základních věcí – na nájem, potraviny i ošetření, protože nemají peníze, snížila se humanitární pomoc a nemohou najít práci. Téměř jedna ze tří rodin měsíčně utratí o 400 dolarů (9900 korun) víc, než vydělá,“ tvrdí se ve zprávě.
Nejvíc jsou podle ní postiženy děti. Dvě třetiny dětí ve věku do pěti let se nemohou najíst aspoň třikrát denně a pouze tři procenta dětí od šesti do sedmnácti měsíců jsou náležitě živena. Mnozí dospělí se prý vzdávají vlastního jídla ve prospěch dětí.
Zpráva je založena na posouzení životních podmínek 4000 uprchlických rodin, které letos navštívili pracovníci několika nevládních organizací. Libanon spolu s Tureckem a Jordánskem patří k zemím, které mají na svém území nejvíce syrských uprchlíků.