1 Údaje organizace pro migraci

Evropa letos přijala přes milion uprchlíků. Téměř půlka jsou Syřané

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Do Evropy letos dorazil už více než milion migrantů. Informovala o tom dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Většina lidí se na kontinent dostala přes Řecko. Nejčastěji do Evropy utíkají Syřané a Afghánci. Na nebezpečné cestě za lepším životem zahynulo téměř 3700 lidí.

Milionová hranice podle IOM padla již v pondělí. Oproti loňskému roku vzrostl celkový počet migrantů přicházejících do Evropy téměř čtyřnásobně. Bilanci organizace získala součtem příchozích do vybraných hraničních členských zemí Evropské unie – Řecka, Bulharska, Itálie, Španělska, Malty a Kypru.

Zhruba 816.000 lidí přitom do Evropy přišlo přes Turecko a Řecko a většina z nich se následně vydala po takzvané balkánské stezce dál do západní a severní Evropy.

Z občanskou válkou sužované Sýrie prchlo letos do Evropy asi 455.000 lidí, dalších 186.000 uprchlíků dorazilo na kontinent z Afghánistánu. Asi sedm procent běženců pochází z Iráku.

Touha po bezpečí a lepším životě v Evropě stála život téměř 3700 lidí. Většina z nich utonula při pokusu překonat Středozemní moře ze severní Afriky do Itálie či Egejské moře z Turecka na řecké ostrovy.

Už na počátku prosince oznámilo příchod miliontého migranta Německo, které se stalo v současné uprchlické krizi hlavní cílovou zemí. Sem však přicházeli letos lidé nejen z Blízkého východu a severní Afriky, ale například i z balkánských zemí, mimo jiné z Albánie, Černé Hory či Kosova.

Úřad vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) odhaduje, že příští rok bude příchod migrantů a uprchlíků do Evropy pokračovat v nezměněné intenzitě. Zástupce IOM Joel Millman dnes ale uvedl, že počet příchozích v roce 2016 je nemožné předpovědět. Vývoj podle něj záleží na situaci v Sýrii i na zavedení plánovaných opatření na lepší ochranu vnějších hranic EU.

Už minulý týden UNHCR oznámil, že celosvětově počet lidí, kteří byli nuceni kvůli válkám, násilí, pronásledování a z dalších důvodů opustit svůj domov, letos poprvé přesáhne 60 milionů.

Čtěte také: Musíme výrazně snížit počet přistěhovalců, přiznala Merkelová

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.