2 VOLBY V BERLÍNĚ

Volby v Berlíně podle odhadů vyhrála SPD. AfD zřejmě skončí až pátá

, AKTUALIZUJEME

Témata: , , , , , ,

V nedělních volbách v Berlíně zvítězili podle prvních odhadů sociální demokraté (SPD). Na druhém místě skončila CDU kancléřky Angely Merkelové. Obě strany ovšem ztratily od posledních voleb shodně po 5 %. Na třetím a čtvrtém místě podle odhadů skončí s podobnými výsledky Zelení a postkomunistická Levice. Populistická Alternativa pro Německo (AfD), která ostře vystupuje proti migrační politice spolkové vlády, zřejmě skončí až pátá.

Volební místnosti se v Berlíně uzavřely v neděli v 18.00. Podle prvotních odhadů, které přinesla televize ARD, ve volbách zvítězila koaliční SPD s 23 % hlasů. Na druhém místě pak skončila koaliční CDU s 18 %. Zelení i postkomunistická Levice dostali podle odhadů kolem 16 %, v závěsu za nimi následuje s 12 % AfD, byť ji průzkumy přisuzovaly až 15 %. Za zmínku stojí ještě Svobodná demokratická strana (FDP), které odhady přisuzují 6,5 % hlasů. Konečné výsledky se však mohou ještě změnit.

Oproti předchozím volbám obě hlavní strany (SPD a CDU) ztratily přibližně 5 procentních bodů. Mírně ztratili i Zelení. Polepšila si naopak Levice a také FDP. Největší úspěch oproti minulým volbám zaznamenala AfD, která teď vůbec poprvé získá zastoupení ve vedení Berlína. Ze sněmu naopak zřejmě budou muset odejít Piráti, kteří v nedělních volbách získali jen 1,7 % hlasů.

S kým půjde primátor do koalice?

Přestože volby nejspíš vyhraje SPD, jak slibovaly průzkumy, pozice současného sociálnědemokratického primátora Michaela Müllera zůstává nejistá. Sociální demokraté, kteří doteď vládli v koalici s CDU, už totiž se stranou Merkelové dál vládnout nechtějí. A vzhledem k tomu, že SPD nechce jít do koalice ani s protiimigrační AfD, jako možní spojenci jí zůstávají Zelení, Levice a FDP.

Podle dosavadních výsledků by SPD mohla vytvořit koalici například se Zelenými a Levicí (dohromady 90 křesel z celkových 149). Jako další možnost se nabízí koalice se Zelenými a FDP (dohromady 75).

Pokud by primátor Müller změnil názor a rozhodl se přece jen vládnout s CDU, nabízela by se koalice za podpory Zelených (dohromady 94 křesel). Další možností by byla koalice dvou hlavních stran s FDP (dohromady 77 křesel).

Dosavadní výsledky voleb tak do značné míry kontrastují s volbami, jež se v posledních měsících konaly v někdejších východoevropských zemích. Například letos v březnu svět překvapil úspěch Alternativy pro Německo (AfD), která ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko získala 24 % hlasů a skončila tak druhá hned za CDU kancléřky Merkelové.

Začátkem září pro změnu AfD zaskórovala ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. Protiimigrační strana zde s více než 20 % hlasů skončila druhá hned za koaliční SPD. Úspěch AfD vyvolal v Německu rozruch, protože se jednalo o domovskou zemi kancléřky Merkelové.

Čtěte také: Merkelová s CDU na severu neuspěla, bodovala AfD kvůli uprchlíkům

Naproti tomu ve „starých“ spolkových zemích se AfD příliš nedaří. Například volby z minulé neděle, které se konaly v Dolním Sasku, jasně vyhrála CDU kancléřky Merkelové, která získala více než 34 % hlasů. Podobně vysoký počet hlasů dostali i koaliční sociální demokraté (31,2 %), o něco méně pak Zelení (10,9 %). Naproti tomu AfD skončila se svými 7,8 % hlasů až čtvrtá.

Stejně tak v březnových volbách, které se kromě Saska-Anhaltska konaly i ve „starých“ zemích Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci, skončila AfD až na třetím místě.

Čtěte také: Vzpoura proti Merkelové se odkládá. CDU vyhrálo v Dolním Sasku

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.