Maďarská policie rozehnala uprchlíky v táboře slzným plynem
Maďarská policie zasáhla proti běžencům v uprchlickém táboře v Debrecínu a použila proti nim slzný plyn. Podle tiskových agentur se v táboře strhla hromadná rvačka vyvolaná konfliktem dvou osob kvůli koránu; posléze běženci napadali projíždějící vozidla. Jeden policista byl zraněn hozeným kamenem. Před čtyřmi dny měla maďarská policie potíže se skupinou ilegálních migrantů zadržených u hranic se Srbskem.
Policejní mluvčí uvedli, že policisté zasáhli v táboře s použitím slzného plynu, aby zabránili střetům mezi migranty. Vše začalo sporem mezi dvěma obyvateli objektu, který je projektován pro 823 lidí, ale nyní se v něm tísní 1655 utečenců.
Mluvčí ministerstva vnitra Attila Samu podle agentury Reuters upřesnil, že konflikt se rozhořel, když turecký migrant vzal jistému Afghánci korán, v němž bylo údajně 200 eur (zhruba 5500 korun). „Tím to začalo a pak se do toho zapletly stovky dalších lidí. Posléze se uprchlíci vyhrnuli z tábora, obsadili silnici, házeli kamení a zapalovali kontejnery s odpadky. Policie je pak zatlačila zpátky,“ řekl Samu.
Mluvčí policie Dénes Dobo sdělil, že policisté jednoho z Turků zadrželi a v táboře nakonec zavládl klid.
Samu dodal, že při zásahu bylo z okolních okresů povoláno na pomoc dalších 154 policistů. Ti na místě zůstanou, jak dlouho to bude nezbytné k udržení pořádku.
Dobo rovněž řekl, že policie musela uzavřít silnici kolem tábora, protože skupina běženců venku zapálila kontejner s odpadky a házela kamení. Agentura MTI předtím citovala svědky, kteří uvedli, že skupina asi 100 lidí obývajících uprchlický tábor na okraji Debrecínu házela kamení na projíždějící auta nebo do nich mlátila holemi či klacky.
Debrecín je druhým největším maďarským městem. Leží na východě země asi 30 kilometrů od rumunských hranic.
Quelques photos de la violente émeute de #migrants hier à #Debrecen en #Hongrie. (Kőszeghy Ábel) pic.twitter.com/T8SitdEr4w
— Hongrie Actuelle (@HongrieActuelle)
30. Červen 2015
Maďarsko je v současné době členským státem Evropské unie nejvíce postiženým ilegální migrací. Podle čerstvých údajů se od začátku roku do země dostalo 66.000 běženců, v drtivé většině přes Srbsko. Proto také maďarská vláda rozhodla postavit na hranici s jižním sousedem čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý plot.